zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 100 (1245) z dnia 14.12.2015

Moment wystąpienia z wnioskiem wpływa na datę wypłaty świadczeń rodzinnych

Na początku października br. wystąpiłam do urzędu gminy z wnioskiem o przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego na czwórkę moich dzieci oraz kilku dodatków do tego świadczenia na nowy okres zasiłkowy. Do tej pory, tj. do 31 października br., pieniądze otrzymywałam systematycznie, do końca każdego miesiąca. Tymczasem zbliża się połowa grudnia, a ja w dalszym ciągu nie otrzymałam świadczeń za listopad 2015 r., mimo że zapewniano mnie, że spełniam warunki do ich uzyskania oraz złożyłam wszystkie niezbędne dokumenty. Czy w tej sytuacji powinnam ponowić wniosek?

NIE. Jeśli Czytelniczka faktycznie, tak jak opisuje w pytaniu, spełnia warunki do uzyskania prawa do świadczeń rodzinnych, a ubiegając się o nie przedłożyła wszystkie wymagane dokumenty, należne jej świadczenia za listopad 2015 r. organ właściwy zobowiązany jest wypłacić jej najpóźniej na koniec grudnia 2015 r.

To ewentualne opóźnienie w przyznaniu prawa do świadczeń rodzinnych na nowy okres zasiłkowy oraz w ich wypłacie za pierwszy miesiąc tego okresu zostało dopuszczone przez ustawodawcę.

Faktem jest, że co do zasady świadczenia rodzinne wypłaca się nie później niż do ostatniego dnia miesiąca, za który zostały one przyznane. Jeśli natomiast wniosek w sprawie ustalenia prawa do świadczeń rodzinnych zostanie złożony po 10. dniu miesiąca, świadczenia rodzinne za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono wniosek. Stanowi o tym art. 26 ust. 1 i 2 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 114 ze zm.), który jednak już w kolejnych ustępach dopuszcza pewne odstępstwa od tej reguły. Związane są one z wypłatą świadczeń po złożeniu wniosku o ich przyznanie na nowy okres zasiłkowy.

Przypomnijmy, że wnioski o świadczenia rodzinne na okres zasiłkowy 2015/2016 przyjmowane były już od 1 września 2015 r. Złożenie ich do końca tego miesiąca (tj. do 30 września 2015 r.) gwarantowało ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłatę świadczeń przysługujących za listopad do dnia 30 listopada. Jeśli natomiast osoba zainteresowana otrzymaniem tych świadczeń, tak jak Czytelniczka, złożyła wniosek wraz z dokumentami w okresie od 1 października do 30 listopada 2015 r., ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych oraz wypłata świadczeń przysługujących za listopad powinna nastąpić do dnia 31 grudnia 2015 r. Takie opóźnienie przewiduje ust. 4 przywołanego wcześniej art. 26 ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, nie ma potrzeby ponawiać wniosku o przyznanie świadczeń rodzinnych, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainteresowana zasięgnęła w urzędzie gminy (np. telefonicznie lub osobiście) informacji, na jakim obecnie etapie jest jego załatwianie.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

maj 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie

GOFIN PODPOWIADA

Kompleksowe opracowania tematyczne

Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60