zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (311) z dnia 1.03.2012

Niezdolność do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym a ustalenie okresu zasiłkowego

Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego przez 3 miesiące przebywał na świadczeniu rehabilitacyjnym, po którym odzyskał zdolność do pracy. Po 7 tygodniach ponownie stał się niezdolny do pracy z powodu tej samej choroby. Czy pracownikowi należy "otworzyć" nowy okres zasiłkowy i wypłacać wynagrodzenie, a następnie zasiłek chorobowy?

Nie ma podstaw do wypłaty świadczeń chorobowych w nowym okresie zasiłkowym, ponieważ pracownik z tytułu choroby spowodowanej tym samym schorzeniem wykorzystał już pełen 182-dniowy okres zasiłkowy i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Nowy okres zasiłkowy można otworzyć dopiero wówczas, gdy przerwa w pobieraniu świadczeń chorobowych przekracza 60 dni, o ile w tej przerwie pracownik był zdolny do pracy.

Okres płatności zasiłku chorobowego wynosi 182 dni (270 dni przy gruźlicy oraz chorobie przypadającej na okres ciąży) - art. 8 ustawy zasiłkowej. Do tego okresu wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na to czy zostały spowodowane tą samą, czy też inną chorobą, a także okresy niezdolności do pracy spowodowane tą samą chorobą, pomiędzy którymi występują przerwy nieprzekraczające 60 dni.

W sytuacji gdy niezdolność do pracy z powodu choroby trwa nadal po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, przyznawane jest świadczenie rehabilitacyjne. Świadczenie to jest "przedłużeniem" okresu zasiłkowego ponad ustawowy okres i przysługuje w sytuacji, gdy stan zdrowia wskazuje, że pracownik w czasie tego świadczenia może odzyskać zdolność do pracy. Jest ono wypłacane przez czas niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Świadczenie to nie stanowi więc przerwy w niezdolności do pracy z powodu choroby.

Ważne: Pracownikowi nie przysługuje prawo do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego w nowym okresie zasiłkowym, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 60 dni od zakończenia poprzedniego, a przyczyną niezdolności jest ta sama choroba.

Lekarz orzecznik ZUS przyznaje świadczenie rehabilitacyjne na taki okres, jaki jego zdaniem powinien być wystarczający dla odzyskania zdolności do pracy. Jeśli okres ten okaże się zbyt krótki, pracownik może wnioskować o dalsze świadczenie rehabilitacyjne - aż do wyczerpania maksymalnego okresu 12 miesięcy.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, lekarz przyznał świadczenie rehabilitacyjne na 3 miesiące, po których pracownik odzyskał zdolność do pracy. Pomimo tego, w krótkim okresie - nieprzekraczającym 60 dni - ponownie zachorował, a przyczyną choroby jest to samo schorzenie, z tytułu którego wyczerpał pełen okres zasiłkowy i 3 miesiące świadczenia rehabilitacyjnego. Nie może więc korzystać ze świadczeń chorobowych w nowym okresie zasiłkowym. Pracownikowi pozostaje możliwość ubiegania się w ZUS o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego na dalszy okres (nieprzekraczający łącznie z wykorzystaną częścią 12 miesięcy). Jeżeli lekarz orzecznik ZUS nie przedłuży okresu świadczenia rehabilitacyjnego, pracownikowi przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do komisji lekarskiej ZUS, a następnie - od decyzji wydanej przez ZUS - prawo wniesienia odwołania do właściwego sądu.

Do czasu rozstrzygnięcia prawa do świadczeń za czas choroby, przedkładane przez pracownika zaświadczenia lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby stanowią jedynie usprawiedliwienie nieobecności w pracy, bez prawa do świadczeń z tego tytułu.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.