zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 11 (2094) z dnia 5.02.2024

Gdy ZUS przyzna świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres

ZUS przyznał pracownikowi świadczenie rehabilitacyjne na dalszy okres, tj. od 8 stycznia 2024 r. Pierwsza część przypadała od 12 lipca 2023 r. do 7 stycznia 2024 r. Czy waloryzacji podstawy wymiaru dokonuje się tylko raz przy przyznaniu pierwszego okresu świadczenia rehabilitacyjnego?

TAK. Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Należność jest przyznawana na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Te podstawowe zasady, w oparciu o które należne jest świadczenie rehabilitacyjne, wynikają z art. 18 ust. 1-2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową. Natomiast jeśli chodzi o ustalanie wysokości świadczenia rehabilitacyjnego, to zostały one określone w art. 19 tej ustawy. Wynika z nich, iż świadczenie rehabilitacyjne wynosi odpowiednio 90%, a następnie 75% lub 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (w ściśle określonych przez ustawodawcę okolicznościach), która dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega ewentualnej waloryzacji.

Przykładowo, jeżeli - tak jak w omawianym przypadku - pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w III kwartale kalendarzowym danego roku, wówczas podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w I kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia podlega zatem waloryzacji, gdy wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale kalendarzowym, w którym przypada pierwszy dzień okresu przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego, przewyższa 100%.

Tym samym podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego ulega zwiększeniu tylko raz, wyłącznie w oparciu o wskaźnik waloryzacji obowiązujący w kwartale, w którym przypada pierwszy dzień okresu, na jaki ZUS przyznał to świadczenie. Dla celów jej podwyższenia pozostaje bez znaczenia, czy świadczenie rehabilitacyjne zostało przyznane jednorazowo czy w częściach. Ważny jest zatem pierwszy dzień pierwszego lub jedynego okresu, na który zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne.

Wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przyjętej do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego w III kwartale 2023 r. wynosił 109,9%. Skoro pierwszy dzień okresu przyznanego pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, świadczenia rehabilitacyjnego przypadał w lipcu 2023 r., a więc w III kwartale 2023 r., to takim wyłącznie wskaźnikiem powinna być zwaloryzowana podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika przyjęta do jego naliczenia (przykład).

Przykład

Pracownikowi po wykorzystanym zasiłku chorobowym ZUS przyznał świadczenie rehabilitacyjne na okres 6 miesięcy od 6 lipca 2023 r. Stosując zasady wynikające z ustawy zasiłkowej, wysokość tego świadczenia pracodawca ustalił od podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, dokonując jej waloryzacji wskaźnikiem 109,9%. Następnie ZUS przyznał temu pracownikowi świadczenie na kolejne 6 miesięcy, począwszy od 2 stycznia 2024 r.

Dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego na dalszy okres pracodawca wypłacający świadczenie rehabilitacyjne pracownikowi, a więc posiadający uprawnienia płatnika zasiłku, nie waloryzował ponownie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego wskaźnikiem obowiązującym w I kwartale 2024 r. wynoszącym 101,0%.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.