zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 27 (1902) z dnia 4.04.2022

Gdy pracownik nie zgadza się z orzeczeniem w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik, któremu niedługo zakończy się pełny okres zasiłkowy, wystąpił o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego. Jak bowiem twierdzi - nie zakończył jeszcze leczenia i rehabilitacji, a poza tym ma zaplanowany zabieg operacyjny, który pozwoli przywrócić mu pełną sprawność fizyczną, wymaganą na zajmowanym przez niego stanowisku pracy. Lekarz orzecznik ZUS wydał jednak orzeczenie o zdolności pracownika do pracy. Czy pracownikowi przysługuje odwołanie od tego orzeczenia?

NIE. Choć przy orzekaniu o niezdolności do pracy dla celów świadczeniowych obowiązuje dwuinstancyjność, to jednak zamiast odwołania ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS, o ile nie upłynął określony przez ustawodawcę termin na jego złożenie.

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia warunki określone w art. 18 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, tj.:

  • po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy oraz
  • dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Przyznawane jest ono na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, ale nie dłużej niż na 12 miesięcy.

O wspomnianych wyżej okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego orzeka lekarz orzecznik ZUS. Przy czym:

  • od wydanego przez lekarza orzecznika orzeczenia ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS, a ponadto
  • Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych może zgłosić zarzut wadliwości tego orzeczenia,

w terminie i na zasadach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2022 r. poz. 504), zwanej ustawą emerytalną.

Podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego, od której dopiero przysługuje odwołanie, stanowi zatem odpowiednio:

  • orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo
  • orzeczenie komisji lekarskiej ZUS.

Pracownik, o którym mowa w pytaniu, niezadowolony z opinii lekarza orzecznika ZUS, może zatem złożyć sprzeciw od wydanego orzeczenia. Przy czym, zgodnie z art. 14 ust. 2a i ust. 2b ustawy emerytalnej, może to zrobić:

  • w ciągu 14 dni od dnia doręczenia mu tego orzeczenia - komisja lekarska nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie, chyba że ZUS na wniosek osoby zainteresowanej, przywróci termin na wniesienie sprzeciwu, co jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach, w tym w szczególności w razie odrzucenia przez sąd odwołania od decyzji w przypadku określonym w art. 4779 § 31 ustawy - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r. poz. 1805 ze zm.),
  • za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej.

Sprzeciw można napisać w dowolnej formie lub też wykorzystując opracowany przez organ rentowy formularz OL-4 - Sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty druku OL-4).


Formularz OL-4 dostępny jest w Programie DRUKI Gofin.

 

Przykładowo wypełnione fragmenty druku OL-4
Gdy pracownik nie zgadza się z orzeczeniem w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.