Gazeta Podatkowa nr 51 (1717) z dnia 25.06.2020
Nie każda renta wyklucza prawo do świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownik posiadający prawo do renty rodzinnej korzysta z zasiłku chorobowego, którego okres wypłaty niebawem osiągnie 182 dni. Zamierza on ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne. Czy osoba uprawniona do renty rodzinnej może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne?
TAK. Renta rodzinna nie stanowi przeszkody w otrzymaniu świadczenia rehabilitacyjnego, które:
- przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy,
- nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego oraz do urlopu dla poratowania zdrowia.
Proces ustalania prawa do świadczenia rehabilitacyjnego wymaga przeprowadzenia badania przez lekarza orzecznika ZUS i/lub komisję lekarską tego organu oraz wydania stosownego orzeczenia. Dlatego ZUS zaleca złożenie wniosku z kompletną dokumentacją, co najmniej na 6 tygodni przed zakończeniem pełnego 182-, 270-dniowego okresu zasiłkowego. Skoro pracownik zamierza wystąpić o świadczenie rehabilitacyjne, a niebawem upłynie mu okres zasiłkowy, to nie powinien zwlekać ze złożeniem takiego wniosku do ZUS.
Do tego celu najlepiej jest wykorzystać specjalnie przygotowany przez ZUS formularz ZNp-7, dołączając do niego wymagane dokumenty.
Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. O okolicznościach tych orzeka lekarz orzecznik ZUS wydając stosowne orzeczenie, od którego ubezpieczonemu przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Ponadto Prezes ZUS może zgłosić zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika. Zarówno sprzeciw, jak i zarzut wadliwości orzeczenia składa się w terminie i na zasadach przewidzianych w przepisach o emeryturach i rentach z FUS , tj.:
- osoba zainteresowana składa sprzeciw w ciągu 14 dni od doręczenia jej orzeczenia lekarza orzecznika,
- Prezes ZUS zgłasza zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika w terminie 14 dni od dnia wydania takiego orzeczenia.
Podstawę do wydania decyzji w sprawie świadczenia rehabilitacyjnego stanowi zatem orzeczenie lekarza orzecznika, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub co do którego nie wniesiono zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej ZUS (art. 18 ust. 2-6 ustawy zasiłkowej).
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|