zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 67 (1942) z dnia 22.08.2022

Dokumenty do ZUS dla celów przyznania pracownikowi świadczenia rehabilitacyjnego

Firma jest uprawniona do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym. Jeden z pracowników, któremu niedługo zakończy się pełny okres zasiłkowy, będzie ubiegał się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Czy przekazując do ZUS jego wniosek o to świadczenie powinienem załączyć do niego zaświadczenie płatnika składek Z-3?

NIE, chyba że zostanie z tym pracownikiem rozwiązany stosunek pracy.

Płatnik składek (np. pracodawca) zobowiązany jest przedłożyć organowi rentowemu zaświadczenie płatnika składek, jeżeli do wypłaty zasiłku (np. chorobowego) lub świadczenia rehabilitacyjnego zobowiązany jest ZUS. Tak jest m.in. w przypadku:

  • ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, a także
  • osób uprawnionych do zasiłków/świadczenia rehabilitacyjnego za okres po ustaniu ubezpieczenia.

Wymagane zaświadczenie powinno zawierać dane określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), w tym zestawienie składników wynagrodzenia lub przychodu, stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.

Natomiast płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych, sami ustalają prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego oraz wypłacają te świadczenia swoim ubezpieczonym. Kwestię tę regulują art. 61 ustawy zasiłkowej oraz § 2 przywołanego rozporządzenia.

Jeśli zatem pracownik pozostaje w zatrudnieniu, nie należy załączać do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne, sporządzonego najlepiej na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZNp-7, wspomnianego w pytaniu zaświadczenia płatnika składek, sporządzonego na druku Z-3. Natomiast będzie wymagane przedłożenie dokumentów określonych w § 8 powołanego rozporządzenia, tj.:

  • zaświadczenia o stanie zdrowia osoby, w stosunku do której ma być wydane orzeczenie, wystawionego przez lekarza prowadzącego leczenie (np. na druku OL-9) nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku,
  • sporządzonego przez pracodawcę wywiadu zawodowego z miejsca pracy (na druku OL-10),

i ewentualnie odpowiednio:

  • protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy lub karty wypadku - w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub
  • decyzji o stwierdzeniu choroby zawodowej wydanej przez inspektora sanitarnego - w przypadku choroby zawodowej.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.