zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 12 (1262) z dnia 11.02.2016

Kto może liczyć na wypłatę zasiłku pogrzebowego?

Po śmierci mamy organizacją pogrzebu zajęła się mieszkająca z nią córka - moja siostra. Mimo że jest nas czworo rodzeństwa, nie chciała ona żadnej pomocy z naszej strony. Sama też pokryła wszystkie koszty pogrzebu. Czy to prawda, że w tej sytuacji tylko ona może liczyć na wypłatę z ZUS zasiłku pogrzebowego?

TAK. Zasiłek pogrzebowy przysługuje bowiem wyłącznie osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Stanowi o tym art. 78 ust. 1 ustawy emerytalnej. W przedstawionej sytuacji z czwórki rodzeństwa zasiłek pogrzebowy otrzyma więc wyłącznie siostra Czytelniczki, która zajęła się organizacją pogrzebu, ponosząc całkowite jego koszty.

Warto zaznaczyć, że gdyby wydatki związane z pochówkiem były poniesione przez więcej niż jedną osobę (np. przez Czytelniczkę i jej siostrę), wówczas i tak przysługiwałby tylko jeden zasiłek pogrzebowy, tyle że zostałby podzielony między te osoby proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Przypomnijmy, że od 1 marca 2011 r. kwota zasiłku pogrzebowego wynosi 4.000 zł (art. 80 ustawy emerytalnej). Jest ona wypłacana członkowi (członkom) rodziny zmarłego niezależnie od wysokości poniesionych kosztów pogrzebu.

www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60