Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (528) z dnia 10.03.2021
Wysokość zasiłku pogrzebowego w razie śmierci pracownika wskutek wypadku przy pracy
Pracownik uległ śmiertelnemu wypadkowi przy pracy. Czy jego żonie, która poniosła koszty pogrzebu, przysługuje wyższy zasiłek pogrzebowy? Jakie dokumenty powinna przedłożyć w ZUS celem wypłaty tego świadczenia?
Zasady przyznawania zasiłku pogrzebowego oraz ustalania jego wysokości zostały określone w dziale V ustawy emerytalnej. Zasiłek ten przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu, a także pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły te koszty (art. 78 ust. 1 i 2 ustawy emerytalnej).
Zasiłek pogrzebowy niezależnie od rzeczywiście poniesionych kosztów pogrzebu przysługuje w ryczałtowej wysokości wynoszącej 4.000 zł (art. 80 ustawy emerytalnej). Przy czym jeśli koszty pogrzebu zostały poniesione przez inną osobę niż członek rodziny wymieniony w art. 77 ust. 2 ustawy emerytalnej, tj. pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, to zasiłek ten wypłacany jest w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4.000 zł.
W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub ww. podmioty, kwota zasiłku ulega podziałowi pomiędzy te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.
W sytuacji wskazanej w pytaniu, żona pracownika w celu otrzymania zasiłku pogrzebowego powinna złożyć w ZUS wniosek o jego wypłatę (np. na druku Z-12, który dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl), akt zgonu oraz oryginały rachunków poniesionych kosztów pogrzebu (jeżeli zostały one złożone w banku - kopie rachunków potwierdzonych przez bank za zgodność z oryginałem). Ma na to, co do zasady, 12 miesięcy od dnia śmierci małżonka (art. 81 ust. 1 ustawy emerytalnej). Przy czym, jeśli zgłoszenie wniosku w tym terminie będzie niemożliwe z przyczyn całkowicie niezależnych od osoby uprawnionej, prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa po upływie 12 miesięcy od dnia pogrzebu. W praktyce do wszelkich formalności związanych z wypłatą zasiłku pogrzebowego upoważnia się firmę organizującą pogrzeb. Wówczas zasiłek ten, zgodnie z dyspozycją, jest przekazywany przez ZUS bezpośrednio na rachunek bankowy zakładu pogrzebowego.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|