Gazeta Podatkowa nr 23 (1689) z dnia 19.03.2020
Kwota zasiłku pogrzebowego bez zmian
W razie śmierci m.in. ubezpieczonego, emeryta lub rencisty albo członka ich rodziny, osobom lub wskazanym przez ustawodawcę podmiotom, które pokryły koszty pogrzebu, przysługuje zasiłek pogrzebowy. Przy czym w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu (chyba że pogrzeb organizowany był na koszt Państwa, organizacji politycznej lub społecznej, a część jego kosztów ponieśli również członkowie rodziny zmarłego).
Wysokość zasiłku pogrzebowego została określona w kwocie ryczałtowej, wypłacanej członkom rodziny zmarłego niezależnie od wysokości poniesionych kosztów pogrzebu. Osobom obcym i podmiotom, które poniosły koszty pogrzebu świadczenie to przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż wspomniana kwota ryczałtowa.
Wysokość zasiłku pogrzebowego wynosi 4.000 zł. Taka kwota obowiązuje od 1 marca 2011 r. Przypomnijmy, iż wcześniej stanowiła ona 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione.
Mimo wzrostu kosztów pogrzebu, minimalnej oraz przeciętnej płacy, kwota zasiłku pogrzebowego nie podlega waloryzacji, a ustawodawca nie zdecydował się na jej podwyższenie.
Co więcej, w odpowiedzi Sekretarza Stanu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 20 lutego 2020 r. na interpelację poselską nr 1672, w sprawie podwyższenia kwoty zasiłku pogrzebowego, czytamy, iż:
"Zasiłek pogrzebowy jest jednorazowym świadczeniem przysługującym w razie ziszczenia się ryzyka śmierci i związanej z nią konieczności dokonania pochówku. Istnienie zasiłku pogrzebowego nie wynika z realizacji obowiązku konstytucyjnego, ale jest wyrazem swobody ustawodawcy kształtowania systemu zabezpieczenia społecznego. (...)
Obecna kwota zasiłku pogrzebowego, która zgodnie z art. 80 ustawy (...) o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (...) wynosi 4.000 zł, obowiązuje od dnia 1 marca 2011 r. wskutek wejścia w życie ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (...), która zmieniła wcześniej obowiązującą regulację, zgodnie z którą zasiłek pogrzebowy przysługiwał w wysokości 200% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. W uzasadnieniu tej zmiany wskazano, że ma ona na celu dostosowanie wysokości zasiłku pogrzebowego, do średniej wysokości tego zasiłku w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Powyższe uzasadnienie nie straciło waloru aktualności i w chwili obecnej nie są prowadzone prace legislacyjne, których celem byłaby zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego".
Wygląda zatem na to, że mimo iż, jak podkreślono w interpelacji, zasiłek nie pokrywa kosztów nawet najskromniejszego pogrzebu i często zdarza się, że pogrążone w żałobie rodziny muszą brać niekorzystne pożyczki (tzw. chwilówki), aby pokryć wszystkie koszty pogrzebu, wysokość tego świadczenia długo jeszcze pozostanie na niezmienionym poziomie.
www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|