zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 67 (2046) z dnia 21.08.2023

Wnioskowanie o zasiłek pogrzebowy

Mój zmarły tata pobierał z ZUS emeryturę. Będę ubiegał się o zasiłek pogrzebowy z ZUS. Co powinienem wpisać w formularzu Z-12 w polu "podaj tytuł ubezpieczeń (np. pracownik, zleceniobiorca) oraz nazwę i adres płatnika składek", jeśli zmarły nie pracował, a pobierał emeryturę?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:

  • ubezpieczonego albo członka jego rodziny,
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę albo członka jej rodziny lub też
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania, a także
  • osoby, która zmarła po ustaniu ubezpieczenia w okresie pobierania zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego lub zasiłku macierzyńskiego.

Za członka rodziny ustawodawca uznał małżonka (wdowę i wdowca), rodziców, ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej oraz inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności oraz rodzeństwo, dziadków i wnuki, a także osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna. Świadczenie w postaci zasiłku pogrzebowego należne jest odpowiednio członkowi rodziny zmarłego, tzw. osobie obcej i/lub podmiotowi, jeśli ponieśli koszty pogrzebu. Najistotniejsze kwestie związane z ustalaniem prawa do zasiłku pogrzebowego regulują art. 77-81 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251).

]
Druk Z-12 dostępny w dziale Zasiłki i świadczenia w Programie DRUKI Gofin

Wniosek o zasiłek pogrzebowy nie jest wnioskiem sformalizowanym. Niemniej jednak, ubiegając się o to świadczenia, warto skorzystać z formularza przygotowanego przez organ rentowy, tj. druku Z-12.

Jak informuje organ rentowy w informacji do wniosku o zasiłek pogrzebowy, świadczenie takie przysługuje, jeśli pokryte zostały koszty pogrzebu:

  • osoby, która miała prawo do emerytury lub renty, w tym członka rodziny takiej osoby,
  • osoby ubezpieczonej, w tym ubezpieczonej z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego albo zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego oraz członka rodziny takiej osoby,
  • osoby, która zmarła w okresie pobierania zasiłku chorobowego albo świadczenia rehabilitacyjnego, przysługujących za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego lub ubezpieczenia wypadkowego,
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, ale spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
  • cywilnej niewidomej ofiary działań wojennych pobierającej świadczenia pieniężne,
  • osoby, która pobierała świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny, w tym członka rodziny takiej osoby - jeśli członek rodziny spełnia warunki do uzyskania renty rodzinnej,
  • osoby, która pobierała rentę socjalną,
  • osoby, która zmarła wskutek wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach,
  • osoby, która pobierała rentę z tytułu wypadku lub choroby zawodowej, powstałych w szczególnych okolicznościach, w tym członka rodziny takiej osoby,
  • osoby, która miała ustalone prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, w tym członka rodziny takiej osoby,
  • osoby, która miała ustalone prawo do emerytury pomostowej, w tym członka rodziny takiej osoby.

W sytuacji opisanej przez Czytelnika we wniosku o zasiłek pogrzebowy należy wskazać, że osoba zmarła do dnia śmierci pobierała świadczenie z ZUS. Pole dotyczące podania tytułu ubezpieczeń (np. pracownik, zleceniobiorca) oraz nazwę i adres płatnika składek należy wówczas pozostawić niewypełnione. Dotyczy ono bowiem sytuacji, gdy osoba zmarła do dnia śmierci była objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym, co nie obejmuje osób wyłącznie uprawnionych do świadczeń emerytalno-rentowych. W omawianym przypadku wystarczające będzie wskazanie danych osoby zmarłej oraz informacji, że była ona uprawniona do świadczenia z ZUS (patrz: Przykładowe wypełnienie części formularza Z-12).

Przykładowe wypełnienie części formularza Z-12
Wnioskowanie o zasiłek pogrzebowy

www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.