zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 47 (1401) z dnia 12.06.2017

Zasiłek pogrzebowy dla osoby, która poniosła tylko część kosztów pogrzebu

Kilka dni temu pochowałam syna, który zginął w wypadku samochodowym podczas podróży służbowej. Co prawda organizacją pogrzebu zajęła się jego żona, jednak i ja poniosłam część kosztów związanych z pochówkiem (opłaciłam księdza i miejsce na cmentarzu). Wiem, że synowa złożyła już w ZUS wniosek o zasiłek pogrzebowy. Czy i ja otrzymam takie świadczenie?

TAK, jednak wyłącznie na złożony przez Czytelniczkę wniosek i z zastrzeżeniem, że obu uprawnionym będzie przysługiwał tylko jeden zasiłek pogrzebowy, który zostanie odpowiednio podzielony - każda z nich otrzyma część świadczenia ustaloną proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zasiłek pogrzebowy przysługuje, m.in. w razie śmierci ubezpieczonego, osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Należny jest również pracodawcy, domowi pomocy społecznej, gminie, powiatowi, osobie prawnej kościoła lub związku wyznaniowego, jeżeli pokryły koszty pogrzebu.

Stanowi o tym art. 77 ust. 1 pkt 1 i art. 78 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2016 r. poz. 887 ze zm.), zwanej ustawą emerytalną.

Członkom rodziny zmarłego, do których zaliczają się m.in. małżonek (wdowa i wdowiec) oraz rodzice, zasiłek pogrzebowy przysługuje w kwocie ryczałtowej, określonej w art. 80 ustawy emerytalnej, wynoszącej niezmiennie od 1 marca 2011 r. - 4.000 zł. Natomiast w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez inne osoby lub wymienione podmioty, świadczenie to należne jest w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż wspomniana kwota ryczałtowa.

Przy czym w razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub wymieniony podmiot, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty - proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu. Jedynie w przypadku, gdy pogrzeb organizowany był na koszt Państwa, organizacji politycznej lub społecznej, ale i członkowie rodziny zmarłego ponieśli część jego kosztów, przysługuje im zasiłek w wysokości 4.000 zł.

Z treści pytania wynika, że koszty pogrzebu zmarłego ubezpieczonego poniosły co najmniej dwie osoby, tj. jego żona i matka (Czytelniczka). Tym samym na pewno należna kwota tego świadczenia (4.000 zł) zostanie podzielona między uprawnione, proporcjonalnie do poniesionych przez nie kosztów pogrzebu. Ponieważ jednak syn zainteresowanej zginął w czasie podróży służbowej, trzeba mieć na uwadze, iż w kosztach pogrzebu mógł również partycypować pracodawca zmarłego (np. poprzez opłacenie transportu ciała). Wówczas i on byłby brany pod uwagę przy podziale zasiłku pogrzebowego.

Co istotne, każda osoba lub podmiot ubiegający się o wypłatę zasiłku pogrzebowego powinna wypełnić odrębny wniosek. Może on być sporządzony na opracowanym przez ZUS formularzu Z-12.


Druk Z-12 dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.


Mając wiedzę na temat innych osób i/lub podmiotów, które również poniosły koszty pogrzebu, należy zaznaczyć to we wniosku. Jednocześnie osoba ubiegająca się o zasiłek podpisuje się pod oświadczeniem o świadomości, iż w przypadku, gdy po otrzymaniu zasiłku pogrzebowego z wnioskiem o to świadczenie po tym samym zmarłym wystąpi inna osoba lub podmiot, który pokrył w części koszty pogrzebu, należny zasiłek pogrzebowy będzie ustalony na nowo, proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu, a różnica między kwotą pobranego i należnego zasiłku będzie stanowiła świadczenie nienależnie pobrane, które trzeba będzie zwrócić.

Przykładowo wypełnione fragmenty wniosku o zasiłek pogrzebowy (Z-12)
Zasiłek pogrzebowy dla osoby, która poniosła tylko część kosztów pogrzebu

www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.