zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 25 (1482) z dnia 26.03.2018

Zasiłek pogrzebowy po zmarłej cioci

Zmarła siostra mojego ojca. Była bezdzietną wdową uprawnioną do emerytury. Pokryłam koszty pochówku, mam na to fakturę. Czy jako jej bratanica będę mogła zgłosić do ZUS wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego? Jeśli tak, to jakie dokumenty powinnam złożyć?

Zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. Tak brzmi podstawowa zasada dotycząca kwestii związanych z uprawnieniami do zasiłku pogrzebowego określona w art. 78 ust. 1 ustawy emerytalnej.

Jeśli więc Czytelniczka pokryła koszty pogrzebu zmarłej cioci, to powinna wystąpić z wnioskiem o przyznanie zasiłku pogrzebowego.

Omawiane świadczenie przysługuje w razie śmierci:

  • ubezpieczonego,
     
  • osoby pobierającej emeryturę lub rentę,
     
  • osoby, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty, lecz spełniała warunki do jej uzyskania i pobierania,
     
  • członka rodziny ubezpieczonego albo osoby pobierającej emeryturę lub rentę.

Jeśli chodzi o członków rodziny, to ustawodawca zaliczył do nich:

  • małżonka (wdowę i wdowca),
     
  • rodziców, ojczyma, macochę oraz osoby przysposabiające,
     
  • dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, dzieci przysposobione i dzieci umieszczone w rodzinie zastępczej,
     
  • przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności inne dzieci niż wymienione wcześniej,
     
  • rodzeństwo, dziadków, wnuki,
     
  • osoby, nad którymi została ustanowiona opieka prawna.

Tak stanowi art. 77 ust. 1-2 ustawy emerytalnej.

Osobą, która pokryła koszty pogrzebu, może być wymieniony wcześniej członek rodziny, jak również inna osoba. Gdy koszty pogrzebu pokrył członek rodziny, wówczas zasiłek przysługuje mu w wysokości 4.000 zł niezależnie od ogólnej kwoty tych kosztów. Gdy jednak koszty pogrzebu uiściła osoba inna - obca (lub też podmioty inne wskazane przez ustawodawcę), wówczas zasiłek przysługuje do wysokości poniesionych kosztów, ale nie więcej niż 4.000 zł.

Z przedstawionego przez Czytelniczkę stanu faktycznego wynika, że w stosunku do zmarłej (cioci), dla celów ustalenia prawa do zasiłku pogrzebowego, była osobą obcą, a więc świadczenie to będzie Czytelniczce przysługiwało do wysokości poniesionych kosztów (maks. 4.000 zł). Wraz z wnioskiem o zasiłek pogrzebowy powinna przedłożyć odpowiednie dokumenty (patrz ramka) wymienione w § 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno-rentowe (Dz. U. z 2011 r. poz. 237, poz. 1412).

Do wniosku o zasiłek pogrzebowy powinny być dołączone odpowiednio:

- odpis skrócony aktu zgonu albo odpis zupełny aktu urodzenia dziecka z adnotacją, że dziecko urodziło się martwe,
- rachunki poniesionych kosztów pogrzebu, a jeżeli rachunki zostały złożone w banku - kopie rachunków, potwierdzone przez bank za zgodność z oryginałem,
- dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo zgłaszającego wniosek z osobą zmarłą albo dokument potwierdzający umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej,
- zaświadczenie płatnika składek o podleganiu ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym,
- oświadczenie o pokryciu kosztów pogrzebu w całości lub w części,
- oświadczenie o niepobraniu zasiłku pogrzebowego z innego tytułu,
- dokument stwierdzający prawo zmarłego do świadczenia, jeżeli świadczenie to było wypłacane przez inny organ rentowy,
- informację o numerze posiadanego rachunku bankowego, jeżeli wypłata zasiłku ma być dokonana na rachunek bankowy.

www.Zasilki.pl - Inne zasiłki:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.