zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 48 (1402) z dnia 16.06.2017

Utrata prawa do zasiłku rodzinnego przed upływem okresu zasiłkowego

Moja 19-letnia córka, na którą został mi przyznany zasiłek rodzinny, przerwała nagle naukę, wyszła za mąż i wyprowadziła się z domu. Czy powinnam to zgłosić w gminie, czy też mogę pobierać na nią świadczenia rodzinne, tak jak zostały mi przyznane - do końca obecnego okresu zasiłkowego?

Zasiłek rodzinny przysługuje m.in. rodzicom do ukończenia przez dziecko:

  • 18. roku życia lub
     
  • nauki w szkole, jednak nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia, albo
     
  • 24. roku życia, jeżeli kontynuuje naukę w szkole lub w szkole wyższej i legitymuje się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności.

Warunkiem otrzymywania tego świadczenia po ukończeniu przez dziecko 18. roku życia jest zatem kontynuowanie nauki. Nie ma wątpliwości, że jej przerwanie powoduje utratę prawa do zasiłku rodzinnego, mimo że pierwotnie zostało ono przyznane do końca okresu zasiłkowego, tj. do 31 października 2017 r.


Nienależne pobranie świadczeń rodzinnych skutkuje koniecznością ich zwrotu.


Nagłe zakończenie edukacji to jednak nie jedyna okoliczność pozbawiająca zainteresowaną prawa do zasiłku rodzinnego na córkę. Świadczenie to nie przysługuje bowiem także w przypadku, gdy dziecko pozostaje w związku małżeńskim.

Tak wynika z art. 6 ust. 1 i art. 7 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 1518 ze zm.), która jednocześnie w art. 5 ust. 1 i 2 uzależnia przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego od spełnienia kryterium dochodowego. Aby otrzymać to świadczenie, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie może przekraczać kwoty 674 zł lub - gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności - 764 zł, z uwzględnieniem tzw. zasady "Złotówka za złotówkę", o której mowa w art. 5 ust. 3-3c przywołanej ustawy.

Przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego brany jest pod uwagę przeciętny miesięczny dochód członków rodziny osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres zasiłkowy. Rodzinę w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych stanowią m.in.:

  • małżonkowie,
     
  • rodzice dzieci oraz
     
  • pozostające na utrzymaniu dzieci w wieku do ukończenia 25. roku życia.

Do członków rodziny nie zalicza się jednak:

  • dziecka pozostającego pod opieką opiekuna prawnego,
     
  • dziecka pozostającego w związku małżeńskim, a także
     
  • pełnoletniego dziecka posiadającego własne dziecko.

Jeśli zatem Czytelniczka pobiera świadczenia rodzinne także na inne dzieci, organ właściwy będzie musiał ustalić, czy po wyłączeniu 19-letniej córki z grona członków rodziny, nadal będzie spełnione kryterium dochodowe. Tylko wówczas bowiem w dalszym ciągu będą mogły być wypłacane świadczenia rodzinne na pozostałe dzieci zainteresowanej.

Ustawodawca określając zasady przyznawania i weryfikowania prawa do zasiłku rodzinnego jednocześnie w art. 25 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych zastrzegł, iż przypadku:

  • wystąpienia zmian w liczbie członków rodziny,
     
  • uzyskania dochodu lub
     
  • innych zmian mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych, w tym na wysokość otrzymywanych świadczeń,

osoba pobierająca świadczenia rodzinne zobowiązana jest do niezwłocznego powiadomienia o tym organu właściwego wypłacającego te świadczenia, co umożliwi na bieżąco zweryfikowanie uprawnień do tych świadczeń.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rodzinne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.