zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 20 (1270) z dnia 10.03.2016

Świadczenie po ustaniu zatrudnienia

Pracownik, któremu za miesiąc kończy się umowa o pracę, przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym. Czy po ustaniu zatrudnienia płatność tego świadczenia przejmie ZUS?

TAK, o ile okres przyznanego świadczenia wykracza poza okres zatrudnienia i nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 13 ustawy zasiłkowej, uniemożliwiające skorzystanie ze świadczenia za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Z treści pytania wynika, że płatnikiem świadczenia rehabilitacyjnego dla pracownika jest jego pracodawca. Obowiązek ten w stosunku do danego ubezpieczonego wygaśnie jednak z chwilą ustania tytułu jego ubezpieczenia (tj. z chwilą ustania zatrudnienia). Wówczas płatność należnego mu świadczenia, po ustaleniu do niego prawa oraz jego wysokości, przejmie ZUS, jako jedyny podmiot uprawniony do wypłaty zasiłków za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

Aby jednak tak się stało, pracodawca będzie musiał przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek (sporządzone na druku ZUS Z-3), zawierające m.in. zestawienie składników wynagrodzenia stanowiących podstawę wymiaru świadczenia oraz informację o ustaniu zatrudnienia.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60