zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (415) z dnia 1.07.2016

Przekazanie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego do ZUS po przedłużeniu okresu jego płatności

Pracownikowi, zatrudnionemu w naszej firmie od kilku lat, po wyczerpaniu okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na trzy miesiące. Obecnie oczekujemy na decyzję w sprawie przedłużenia jego wypłaty na kolejny okres, po otrzymaniu której rozwiążemy umowę o pracę. Czy powinniśmy wypłacać to świadczenie do dnia rozwiązania umowy, czy też możemy wcześniej przekazać jego wypłatę do ZUS?

Pracodawca jest obowiązany wypłacać przyznane świadczenie rehabilitacyjne do dnia rozwiązania stosunku pracy.

Pracownik, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 18 ustawy zasiłkowej). Świadczenie jest przyznawane przez lekarza orzecznika ZUS na wniosek pracownika i wypłacane na podstawie decyzji ZUS. Jeśli pracodawca jest uprawniony do wypłaty zasiłków, to jest on również płatnikiem świadczenia rehabilitacyjnego, z tym że tylko do czasu rozwiązania umowy o pracę. W razie przyznania świadczenia na okres przypadający po ustaniu zatrudnienia, jego wypłatę przekazuje się do ZUS - od następnego dnia po jej rozwiązaniu (art. 61 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy zasiłkowej).

Ważne: W celu przekazania wypłaty do ZUS pracodawca sporządza i przesyła do tego organu zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

W zaświadczeniu zamieszcza się informacje o zarobkach pracownika, które były przyjęte do obliczenia zasiłku chorobowego wypłacanego przed świadczeniem rehabilitacyjnym. W dokumencie tym (pkt 1) wpisuje także dane dotyczące okresu zatrudnienia, tj. daty zawarcia i rozwiązania umowy o pracę. Nie ma natomiast konieczności dołączania świadectwa pracy, bowiem sposób rozwiązania umowy nie ma wpływu na uprawnienia do wypłaty świadczenia. Były pracownik powinien z kolei przedłożyć w ZUS oświadczenie na druku ZUS Z-10, zawierające informacje dotyczące m.in.:

  • złożenia wniosku o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy (albo posiadania prawa do jednego z tych świadczeń),
     
  • uprawnienia do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego bądź nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
     
  • kontynuowania lub podjęcia działalności zarobkowej,
     
  • podlegania ubezpieczeniu społecznemu z innego tytułu (np. ubezpieczeniu społecznemu rolników lub z działalności pozarolniczej).

Oświadczenie na druku ZUS Z-10 może zostać przekazane do ZUS przez byłego pracodawcę wraz z zaświadczeniem ZUS Z-3 lub złożone odrębnie przez zainteresowanego (wzory druków dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl).

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.