zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 17 (443) z dnia 1.09.2017

Okres zasiłkowy, gdy niezdolność do pracy z powodu innej choroby powstała w czasie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownicy po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego przyznano świadczenie rehabilitacyjne na 4 miesiące. W czasie przebywania na tym świadczeniu okazało się, że jest w ciąży. Wobec tego, iż jest ona zagrożona, do dnia porodu pracownica będzie na zwolnieniu lekarskim. Czy bezpośrednio po zakończeniu wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego możemy otworzyć nowy okres zasiłkowy?

W okolicznościach wskazanych w pytaniu nie można otworzyć nowego okresu zasiłkowego. Zgodnie z art. 8 ustawy zasiłkowej, wypłata zasiłku chorobowego może trwać nie dłużej niż 182 dni (270 dni w razie gruźlicy oraz choroby przypadającej w czasie ciąży). Jest to tzw. okres zasiłkowy. Wlicza się do niego:

  • wszystkie dni nieprzerwanej niezdolności do pracy bez względu na to, czy zostały spowodowane tą samą, czy też inną chorobą, a także
     
  • dni niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, gdy przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.

Ważne: Nieprzerwane okresy niezdolności do pracy spowodowanej różnymi schorzeniami zalicza się do jednego okresu zasiłkowego.

W sytuacji, gdy niezdolność do pracy z powodu choroby jest dłuższa i trwa nadal po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, przyznawane jest świadczenie rehabilitacyjne. Przysługuje ono pod warunkiem, że dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Świadczenie to wypłaca się na podstawie decyzji ZUS przez czas niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy.

Gdyby więc pracownica po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego odzyskała zdolność do pracy, a następnie choćby po dniu przerwy stała się niezdolna do pracy z powodu innej choroby, to byłaby możliwość otwarcia nowego okresu zasiłkowego. W sytuacji przedstawionej w pytaniu, po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego nie będzie ona zdolna do pracy. Co prawda kolejna niezdolność do pracy zostanie spowodowana innym schorzeniem, to jednak z uwagi na brak przerwy między nimi nie będzie podstaw do otwarcia nowego okresu zasiłkowego. Pracownica co najwyżej może ubiegać się w ZUS o przedłużenie wypłaty świadczenia rehabilitacyjnego na czas nieprzekraczający łącznego limitu 12 miesięcy, czyli na 8 miesięcy (12 m-cy - 4 m-ce).

Zwracamy uwagę! Świadczenie rehabilitacyjne wynosi 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pierwsze trzy miesiące, a za pozostałe - 75% tej podstawy. Jeśli jego wypłata przypada w okresie ciąży, to przysługuje ono w wysokości 100% podstawy wymiaru (art. 19 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Kalkulatory Kalkulator świadczenia rehabilitacyjnego
dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Od dnia urodzenia dziecka, nawet jeśli nastąpi to przed upływem przedłużonego świadczenia rehabilitacyjnego, pracownica będzie uprawniona do urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego. Za okres tych urlopów nabędzie prawo do zasiłku macierzyńskiego.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

listopad 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.