zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Gazeta Podatkowa nr 44 (876) z dnia 31.05.2012

Świadczenie rehabilitacyjne wyższe niż zasiłek

Jestem zatrudniony na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Pół roku temu miałem wypadek i w wyniku odniesionych obrażeń stałem się niezdolny do pracy. Pełny okres należnego mi zasiłku chorobowego wyczerpał się z dniem 22 maja br., jednak otrzymałem już decyzję z ZUS o przyznaniu mi prawa do świadczenia rehabilitacyjnego na okres 6 miesięcy, począwszy od 23 maja br. Czy to prawda, że będzie ono wyższe niż pobierany do tej pory zasiłek?

Miesięczny zasiłek chorobowy wypłacany jest z reguły w wysokości 80% podstawy jego wymiaru. Tymczasem świadczenie rehabilitacyjne wynosi odpowiednio:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy i
     
  • 75% tej podstawy za pozostały okres.

Co prawda istnieją przypadki, gdy świadczenia te przysługują w wysokości 100% podstawy zasiłku, jednak nie dotyczą one sytuacji opisanej w pytaniu.

Przez pełny okres (tj. odpowiednio 182 lub 270 dni) płatności zasiłku jest on ustalany w oparciu o tę samą podstawę wymiaru, podczas gdy podstawa zasiłku służąca do wyliczenia świadczenia rehabilitacyjnego może ulec zmianie. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta dla celów obliczenia tego świadczenia podlega bowiem waloryzacji, według reguł określonych w art. 19 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.).

Zasadą jest, że podstawę tę waloryzuje się wskaźnikiem waloryzacji ogłaszanym przez Prezesa ZUS na kwartał, w którym przypada pierwszy dzień przyznanego świadczenia rehabilitacyjnego. Przy czym zmienia się ona jedynie wówczas, gdy wskaźnik ten przekracza 100%. Przykładowo, w 2012 r. wskaźnik waloryzacyjny wynosi:

  • w I kwartale - 98,5%, co oznacza, że podstawa wymiaru zasiłku pozostaje na niezmienionym poziomie (nie ulega zwiększeniu, ale nie zmniejsza się),
     
  • w II kwartale - 106,6%, w związku z czym podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjmowana do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podlega waloryzacji (ulega zwiększeniu).

Pierwszy dzień przyznanego Czytelnikowi świadczenia rehabilitacyjnego przypadał na 23 maja 2012 r., a więc w II kwartale br. Tym samym podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, pobieranego przez zainteresowanego bezpośrednio przed przyznaniem świadczenia, zostanie dla celów ustalenia nowego świadczenia podwyższona wskaźnikiem waloryzacji. W konsekwencji świadczenie rehabilitacyjne dla Czytelnika w okresie pierwszych 3 miesięcy będzie wypłacane w wyższej - niż zasiłek chorobowy - kwocie. Stanowić bowiem będzie 90% zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku. Natomiast przez pozostałe miesiące zainteresowany będzie otrzymywał kwotę porównywalną do otrzymywanego wcześniej zasiłku chorobowego, tj. 75% zwaloryzowanej podstawy wymiaru zasiłku.

Dodajmy, że świadczenie rehabilitacyjne, podobnie jak zasiłek chorobowy, przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, w tym również za dni ustawowo wolne od pracy.

Przykład

Pracownik przez 182 dni pobierał zasiłek chorobowy, którego podstawa wymiaru wynosiła 1.803,23 zł, a stawka dzienna 48,09 zł, zgodnie z wyliczeniem: 1.803,23 zł × 80% : 30.

Od dnia 23 maja 2012 r. ZUS przyznał ubezpieczonemu świadczenie rehabilitacyjne na okres 12 miesięcy. Świadczenie to zostanie obliczone w oparciu o zwaloryzowaną podstawę wymiaru stanowiącą 1.922,24 zł, tj. 1.803,23 zł × 106,6%. W okresie pierwszych 90 dni za każdy dzień świadczenia przysługiwać zatem będzie kwota 57,67 zł, tj. 1.922,24 zł × 90% : 30.

Natomiast stawka dzienna za okres pozostałych 9 miesięcy świadczenia wyniesie 48,06 zł, tj. 1.922,24 zł × 75% : 30.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.