zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Gazeta Podatkowa nr 5 (942) z dnia 17.01.2013

Koniec świadczenia rehabilitacyjnego a bezpłatne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych

Zachorowałem pod koniec zatrudnienia. Zasiłek chorobowy wypłacał mi więc ZUS, który następnie przyznał mi świadczenie rehabilitacyjne na okres sześciu miesięcy. Pozostał mi jeszcze tylko miesiąc tego świadczenia, a ja nie odczuwam żadnej poprawy w stanie swojego zdrowia, a nawet wręcz przeciwnie - jego pogorszenie. Ponadto otrzymałem skierowanie na operację, która ma być przeprowadzona dopiero za trzy miesiące. Co w tej sytuacji powinienem zrobić? Czy po wykorzystaniu pełnego okresu należnego mi świadczenia rehabilitacyjnego nadal będę mógł bezpłatnie korzystać ze świadczeń służby zdrowia?

Świadczenie rehabilitacyjne przyznawane jest ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego (odpowiednio 182 lub 270 dni) nadal jest niezdolny do pracy, o ile dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. Stanowi o tym art. 18 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), który jednocześnie określa maksymalny okres pobierania tego świadczenia. Otóż przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (tj. 360 dni). Z reguły świadczenie to przyznawane jest na okres kilku miesięcy (np. 3 lub - jak w przypadku opisanym w pytaniu - 6 miesięcy) z możliwością jego przedłużenia maksymalnie o pozostały do wykorzystania okres.

Przy czym o okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego, ze wskazaniem okresu przewidzianego na odzyskanie zdolności do pracy, orzeka lekarz orzecznik ZUS. Jeżeli ubezpieczony nie będzie się zgadzał z jego stanowiskiem, może wnieść sprzeciw do Komisji lekarskiej ZUS, zgodnie z zawartym w orzeczeniu pouczeniem. Ponadto Prezes ZUS może wnieść zarzut wadliwości orzeczenia lekarza orzecznika. Dlatego też dopiero orzeczenie, od którego nie wniesiono sprzeciwu lub zarzutu wadliwości, albo orzeczenie komisji lekarskiej ZUS, stanowi podstawę do wydania przez organ rentowy decyzji o przyznaniu ubezpieczonemu świadczenia rehabilitacyjnego, od której można wnieść odwołanie do sądu.

Ponieważ Czytelnikowi zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne jedynie na 6 miesięcy, może wystąpić do ZUS o jego dalszy okres. Zwłaszcza że ma już zaplanowany zabieg operacyjny, co wskazuje na konieczność dalszego leczenia i rehabilitacji (okoliczność ta może przemawiać na korzyść zainteresowanego). Powinien to zrobić jednak jak najszybciej, aby zachować ciągłość w wypłacie świadczenia.

Czytelnik będzie mógł korzystać ze świadczeń służby zdrowia dopóki będzie pobierał z ZUS świadczenie rehabilitacyjne. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej po ustaniu tytułu ubezpieczenia zachowuje się bowiem w okresie pobierania zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne. Po zakończeniu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego Czytelnik może zostać zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny osoby ubezpieczonej (np. pracującej żony lub dziecka, z którym pozostaje we wspólnym gospodarstwie domowym), pod warunkiem oczywiście, że ma taką możliwość. Jeśli nie, pozostaje mu zgłoszenie do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie umowy zawartej z NFZ i samodzielne opłacanie składki zdrowotnej albo zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna - wtedy do ubezpieczenia zdrowotnego zgłosi go urząd pracy.

www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.