Gazeta Podatkowa nr 25 (1066) z dnia 27.03.2014
Dokumentacja do świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu ubezpieczenia
Po wyczerpaniu pełnego okresu zasiłkowego (182 dni) ZUS przyznał mi 6-miesięczne świadczenie rehabilitacyjne. Oba świadczenia (zasiłek i świadczenie rehabilitacyjne) pobieram za okres przypadający po ustaniu ubezpieczenia. Przyznane świadczenie rehabilitacyjne skończy się z dniem 15 kwietnia 2014 r. Jakie dokumenty powinnam złożyć, aby otrzymać świadczenie na dalszy okres?
Dokumentacja wymagana do ustalenia dalszego prawa do świadczenia rehabilitacyjnego w zasadzie jest tożsama z tą, którą należało przedłożyć ubiegając się o nie po raz pierwszy.
Przypomnijmy więc, iż osoba domagająca się ustalenia prawa do dalszego świadczenia za okres przypadający po ustaniu ubezpieczenia chorobowego powinna przede wszystkim złożyć oświadczenie do celów świadczenia rehabilitacyjnego na druku ZUS Np-7. Ponadto do wniosku powinna dołączyć:
- zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza leczącego na druku ZUS N-9,
- oświadczenie wypełnione na druku ZUS Z-10, które stanowi informację o:
- zaprzestaniu i niepodjęciu działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym albo zapewniającej prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- nieustaleniu prawa do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego, świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- niepodleganiu obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników określonemu w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Wspomnieć należy o zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3. Jest ono wymagane, gdy płatnikiem świadczenia rehabilitacyjnego jest ZUS. Z taką też sytuacją mamy do czynienia, bo omawiane świadczenie przyznane jest i wypłacane po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego. Jeśli jednak nie uległy zmianie okoliczności mające wpływ na prawo, wysokość oraz podstawę wymiaru świadczenia i zaświadczenie było składane do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego, nie jest ono wymagane.
Druki ZUS Z-3, ZUS Np-7, ZUS N-9, ZUS Z-10 dostępne są na stronie internetowej naszego Wydawnictwa: www.gofin.pl.
Kwestie związane z problematyką niezbędnej dokumentacji reguluje § 2 ust. 1 pkt 1, § 3 i § 8 ust. 1 pkt 1-2 i ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U z 2012 r. poz. 444 ze zm.).
Warto dodać, iż Czytelniczka wymagane prawem dokumenty powinna złożyć w jednostce organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania oraz powiadomić wypłacającego świadczenie o wszelkich zmianach danych zawartych w oświadczeniu. Gdy zaistnieją okoliczności mające wpływ na prawo do wypłacanego świadczenia, a osoba zainteresowana nie wypełni ciążącego na niej obowiązku, organ rentowy uzna wypłacone świadczenie za nienależne. W konsekwencji zobowiąże osobę, która je pobrała, do jego zwrotu wraz z odsetkami.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|