Gazeta Podatkowa nr 28 (1069) z dnia 7.04.2014
Zwiększenie podstawy obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego rozpoczynającego się w II kwartale br.
Świadczenie rehabilitacyjne, przyznawane po wyczerpaniu zasiłku chorobowego (odpowiednio 182 lub 270 dni), wypłacane jest w wysokości 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych trzech miesięcy, 75% tej podstawy za pozostały okres, a jeżeli niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży - 100% tej podstawy.
Na świadczenie to mogą liczyć ubezpieczeni, którzy nadal są niezdolni do pracy, a jednocześnie dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie tej zdolności. Przysługuje ono przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy. Ponieważ miesiąc odpowiada tu 30 dniom, można z niego korzystać maksymalnie przez 360 dni.
O okolicznościach uzasadniających przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik lub - w II instancji - komisja lekarska ZUS. Podstawą do jego wypłaty jest decyzja organu rentowego.
Co istotne, dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego może ulec zwiększeniu, za sprawą waloryzacji przeprowadzanej na zasadach określonych w art. 19 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jeżeli przykładowo pierwszy dzień okresu, na który przyznano świadczenie rehabilitacyjne, przypada w II kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego.
Waloryzacja jest zatem możliwa do przeprowadzenia, jeżeli jej wskaźnik przekracza 100%. Ponieważ w dwóch minionych kwartałach był on niższy (wynosił odpowiednio w IV kw. 2013 r. - 97,9%, w I kw. 2014 r. - 97,6%) ubezpieczeni, których świadczenie rehabilitacyjne rozpoczęło się w tym okresie, nie mogli liczyć na stosowne zwiększenie podstawy wymiaru zasiłku, służącej do obliczenia tego świadczenia.
Inaczej będzie w II kwartale br. Otóż stosunek przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ogłaszanego dla celów emerytalnych w IV kwartale (3.823,32 zł) do takiego wynagrodzenia z II kwartału 2013 r. (3.612,51 zł) wyniósł 105,8%. Oznacza to, że podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego, którego początek przypadnie w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2014 r., ulegnie zwiększeniu o 5,8% (obwieszczenie Prezesa ZUS z dnia 18 lutego 2014 r., Mon. Pol. poz. 166).
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|