Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 16 (370) z dnia 10.08.2014
Data rozwiązania stosunku pracy w przypadku pobierania świadczenia rehabilitacyjnego
Pracownikowi niezdolnemu do pracy po wyczerpaniu okresu zasiłkowego zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne na pół roku. Kiedy możemy rozwiązać z nim umowę, w ostatnim dniu 3-miesięcznego okresu pobierania świadczenia, czy w dniu następnym? Jaką datę ustania zatrudnienia należy podać w świadectwie pracy?
Rozwiązanie stosunku pracy nastąpi po doręczeniu pracownikowi oświadczenia pracodawcy w tej sprawie (pisma zawiadamiającego o rozwiązaniu umowy), co jest dopuszczalne nie wcześniej niż w dniu następującym po zakończeniu okresu pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego. Dzień rozwiązania stosunku pracy będzie ostatnim dniem zatrudnienia.
Pracownik, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności, ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Świadczenie to przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy (art. 18 ustawy zasiłkowej). Jest ono przyznawane na wniosek pracownika przez lekarza orzecznika ZUS i wypłacane na podstawie decyzji ZUS.
Z kolei zgodnie z art. 53 § 1 K.p., pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia, jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
- dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
- dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.
Użyte w przepisie sformułowanie "dłużej niż", oznacza, że z prawa do rozwiązania umowy w tym trybie można skorzystać dopiero po upływie okresu ochronnego, a nie w ostatnim dniu jego trwania oraz pod warunkiem, że niezdolność do pracy trwa nadal. Poza tym wystąpienie skutku prawnego w postaci rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym przez pracodawcę, wymaga złożenia pracownikowi oświadczenia woli w tej sprawie.
Ważne: Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią (art. 61 K.c. w związku z art. 300 K.p.). |
Zapoznanie z treścią oświadczenia woli następuje z momentem prawidłowego doręczenia adresatowi zawierającego je pisma (por. uzasadnienie do wyroku SN z dnia 16 marca 1995 r., sygn. akt I PRN 2/95, OSNP 1995/18/229).
Wspomnijmy, że pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy o pracę po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności tej czynności, zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni (art. 52 § 3 w związku z art. 53 § 4 K.p.).
Odpowiadając na drugie pytanie wyjaśniamy, iż w świadectwie pracy pracodawca podaje m.in. w ust. 1 tego dokumentu okres zatrudnienia pracownika, który trwa od dnia podjęcia pracy do dnia rozwiązania umowy, będącego jednocześnie ostatnim dniem zatrudnienia (oznaczony termin kończy się z upływem, a nie z początkiem danego dnia).
Przykład |
Pracownikowi zatrudnionemu od 1 stycznia 2011 r., długotrwale niezdolnemu do pracy, po wyczerpaniu okresu zasiłkowego przyznano świadczenie rehabilitacyjne na 6-miesięcy. W dniu 27 lipca br. upłynął okres pierwszych 3 miesięcy pobierania świadczenia.
Pracodawca skorzystał z prawa do rozwiązania umowy w trybie art. 53 § 1 pkt 1 lit. b) K.p. już 28 lipca 2014 r. Ponieważ w zakładzie nie występują organizacje związkowe, oświadczenie o rozwiązaniu umowy zostało wysłane pocztą w tym dniu. Zgodnie z tzw. "zwrotką" (potwierdzenie odbioru), pracownik odebrał przesyłkę 30 lipca 2014 r. W ustępie 1 świadectwa pracy podano informację, że pracownik był zatrudniony od 1 stycznia 2011 r. do 30 lipca 2014 r.
Pracodawca, który jest upoważniony do wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego, dokonuje tych wypłat za okres nie dłuższy niż do dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy. Po tym dniu wypłatę zasiłku należy przekazać do ZUS. Oznacza to, że pracodawca, o którym mowa w powyższym przykładzie, wypłacił świadczenie rehabilitacyjne do 30 lipca 2014 r.
www.Zasilki.pl - Świadczenia rehabilitacyjne:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|