Gazeta Podatkowa nr 60 (1726) z dnia 27.07.2020
Obniżenie etatu a zasiłek chorobowy z ZUS po ustaniu zatrudnienia
Od kwietnia 2020 r. jestem niezdolny do pracy i pracodawca wypłacił mi zasiłek chorobowy do ostatniego dnia zatrudnienia, tj. do 30 czerwca 2020 r. W czasie chorobowego (od 1 maja 2020 r.) z powodu COVID-19 pracodawca obniżył wszystkim pracownikom wymiar etatu, redukując tym samym proporcjonalnie wysokość wypłacanego wynagrodzenia do połowy minimalnego. Ostatnim zwolnieniem lekarskim lekarz potwierdził moją niezdolność do pracy do 31 lipca 2020 r. Były pracodawca poinformował mnie, że przekazał płatność zasiłku do ZUS. Czy po ustaniu zatrudnienia ZUS wypłaci mi mniejszą kwotę zasiłku, biorąc pod uwagę zmianę etatu?
NIE. Ustaleniu wysokości świadczenia chorobowego służy podstawa wymiaru zasiłku. Celem zasiłku jest rekompensata utraconego wynagrodzenia wskutek ziszczenia się ryzyka ubezpieczeniowego (przykładowo powstania niezdolności do pracy, choroby lub urodzenia dziecka).
Skoro zasiłek chorobowy powinien wyrównywać stratę ponoszoną przez ubezpieczonego z powodu wystąpienia zdarzenia ubezpieczeniowego, przyjęto zasadę, że podstawa wymiaru zasiłku odpowiada wysokości wynagrodzenia rzeczywiście wypłaconego w okresie wskazanym w art. 36 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), zwanej ustawą zasiłkową, a więc za odpowiedni okres poprzedzający powstanie niezdolności do pracy. Ponadto istnieje możliwość przyjęcia wynagrodzenia hipotetycznego (a więc odpowiednio uzupełnionego), ustalonego na zasadach wskazanych w art. 37 ustawy zasiłkowej oraz wynagrodzenia zwiększonego lub zmniejszonego wskutek zmiany wymiaru czasu pracy, o czym mowa w art. 40 tej ustawy. Przepis ten stanowi, że w razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w:
- miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub
- miesiącach, o których mowa w art. 36 ustawy zasiłkowej, a więc poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.
W przypadku Czytelnika do zmiany wymiaru czasu pracy doszło w miesiącu przypadającym po powstaniu niezdolności do pracy, zatem przepis art. 40 ustawy zasiłkowej nie będzie miał zastosowania. Tym samym za okres po ustaniu zatrudnienia w opisanej przez Czytelnika sytuacji należny mu zasiłek chorobowy nie ulegnie obniżeniu z powodu zmiany wymiaru czasu pracy mającej związek z pandemią COVID-19.
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|