zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 86 (2065) z dnia 26.10.2023

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla zleceniobiorcy

Z dniem 2 marca 2023 r. zatrudniłam zleceniobiorcę, zgłaszając go m.in. do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. W okresie od 14 kwietnia do 31 maja 2023 r. przebywał on na zwolnieniu lekarskim, nabywając prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy z uwagi na ciągłość w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym. Wcześniej bowiem bez dnia przerwy przez kilka miesięcy podlegał temu ubezpieczeniu u poprzedniego zleceniodawcy. W umowie zlecenia ma on określoną stawkę godzinową za wykonywanie czynności na podstawie zawartej umowy zlecenia. Jak należało obliczyć podstawę wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego?

W przypadku gdy niezdolność do pracy zleceniobiorcy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku, co do zasady, stanowi kwota przychodu określona w umowie przypadająca za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku, po odliczeniu wartości odpowiadającej 13,71%, a jeżeli kwota ta w umowie nie została określona - kwota przeciętnego miesięcznego przychodu innych ubezpieczonych, z którymi płatnik składek zawarł takie same lub podobne umowy.

Tak wynika z art. 49 ust. 1 pkt 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2022 r. poz. 1732 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 49 ust. 2 przewiduje pewne odstępstwo od tej reguły. Otóż w przypadku, gdy niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, a okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego stosuje się odpowiednio przepis art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Podstawę tę stanowi wówczas przychód, który ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, a więc uzupełniony do pełnego miesiąca.

Z pytania wynika, iż bezpośrednio przed obecnym okresem ubezpieczenia chorobowego z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia, zleceniobiorca podlegał takiemu ubezpieczeniu z tytułu zatrudnienia na umowę zlecenia u innego zleceniodawcy. Tym samym przy ustalaniu podstawy wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego należało zastosować art. 49 ust. 2 ustawy zasiłkowej, tj. przyjąć jego przychód za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, po uzupełnieniu na zasadach określonych w art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej do pełnej miesięcznej kwoty, od której zostałaby opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, gdyby ubezpieczony podlegał temu ubezpieczeniu przez pełny miesiąc kalendarzowy (przykład). Przy czym należy pamiętać, iż:

  • przychód podlega uzupełnieniu także za okres niezdolności do pracy, za który ubezpieczonemu przysługuje zasiłek, przypadającej w miesiącu kalendarzowym, w którym powstała niezdolność do pracy,
  • kwota uzupełnionego przychodu nie może przekraczać kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o kwotę 13,71%.

Przykład

Przyjmując stan faktyczny z pytania oraz zakładając, że za kwiecień 2023 r. przychód zleceniobiorcy z tytułu wykonywania umowy zlecenia wyniósł 1.950 zł, podstawę wymiaru należnego mu zasiłku chorobowego (za okres od 14 kwietnia do 31 maja 2023 r.) powinna stanowić kwota 3.883,04 zł, zgodnie z wyliczeniem:

- 1.950 zł - 1.950 zł × 13,71% = 1.950 zł - 267,35 zł = 1.682,65 zł,
- 1.682,65 zł : 13 dni × 30 dni = 3.883,04 zł.

Taki sposób ustalenia podstawy wymiaru zasiłku, w oparciu o art. 49 ust. 2 z uwzględnieniem art. 37 ust. 2 ust. 2 ustawy zasiłkowej, mimo że wcześniej bez dnia przerwy zleceniobiorca podlegał ubezpieczeniu chorobowemu z takiego samego tytułu, tj. z tytułu umowy zlecenia, ale zawartej z innym zleceniodawcą, potwierdził organ rentowy w dniu 27 września 2023 r. w odpowiedzi na pytanie naszego Wydawnictwa (patrz ramka).

Odpowiedź ZUS z dnia 27 września 2023 r. na pytanie naszego Wydawnictwa w zakresie podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należnego zleceniobiorcy, wcześniej bez dnia przerwy podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu umowy zlecenia zawartej z innym zleceniodawcą:

"Przy obliczaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu zleceniobiorcą, którego niezdolność do pracy powstała w drugim miesiącu ubezpieczenia chorobowego (gdy pierwszy miesiąc ubezpieczenia nie jest pełnym miesiącem) i który posiada wcześniejszy tytuł ubezpieczenia chorobowego, należy zastosować przepisy art. 49 ust. 2 ustawy zasiłkowej (...), który odwołuje się do art. 37 ust. 1 tejże ustawy.

Zapis ten oznacza, że jeżeli umowa zlecenia została zawarta w trakcie miesiąca, a niezdolność do pracy powstała w miesiącu następnym, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie pracownika za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. za pełny kalendarzowy miesiąc zatrudnienia, po uzupełnieniu według zasad określonych w art. 37 ust. 2 pkt 2 ustawy zasiłkowej. Podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dla takiego zleceniobiorcy stanowi przychód ubezpieczonego, uzupełniony do pełnej miesięcznej kwoty, od której zostałaby opłacona składka na ubezpieczenie chorobowe, gdyby ubezpieczony podlegał temu ubezpieczeniu przez pełny miesiąc kalendarzowy. Przychód podlega uzupełnieniu także za okres niezdolności do pracy, za który ubezpieczonemu przysługuje zasiłek, przypadającej w miesiącu kalendarzowym, w którym powstała niezdolność do pracy.

Kwota uzupełnionego przychodu nie może przekraczać kwoty 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, po pomniejszeniu o kwotę 13,71%".

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.