zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (501) z dnia 1.02.2020

Wliczanie honorarium do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych pracownika

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie (honorarium) za przeniesienie autorskich praw majątkowych na pracodawcę. Honorarium jest wypłacane za faktycznie stworzone w danym miesiącu utwory. W jaki sposób powinniśmy je uwzględniać w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych?

Honorarium podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego (dalej świadczeń chorobowych) wraz z "podstawowym" wynagrodzeniem za miesiące poprzedzające niezdolność do pracy (12 miesięcy lub pełne miesiące kalendarzowe) w wysokości jaką pracownik by uzyskał, gdyby przepracował cały miesiąc.

Podstawę wymiaru świadczenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Przy krótszym zatrudnieniu przyjmuje się do niej przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. Tak wynika z art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

Za wynagrodzenie wliczane do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych uważa się przychód pracownika stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe (art. 3 pkt 3 ustawy zasiłkowej). Honorarium, tak jak wynagrodzenie zasadnicze, jako przychód ze stosunku pracy podlega oskładkowaniu.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłków ustala się dzieląc wynagrodzenie osiągnięte przez pracownika odpowiednio za okres 12 lub pełnych miesięcy kalendarzowych przez liczbę tych miesięcy. W przypadku, gdy w którymś z nich pracownik nie osiągnął wynagrodzenia wskutek nieobecności w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, przy ustalaniu podstawy wymiaru odpowiednio wyłącza się je lub przyjmuje po uzupełnieniu, według zasad określonych w art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

ZUSJeśli jednak chodzi o uzupełnienie honorarium, to ZUS w pkt. 277 komentarza do ustawy zasiłkowej wyjaśnił, że: "W przypadku pracowników otrzymujących honoraria, wynagrodzenie miesięczne, które pracownik osiągnąłby, gdyby przepracował cały miesiąc ustala się przyjmując, że liczba dni, które pracownik był zobowiązany przepracować jest równa liczbie dni kalendarzowych miesiąca (28, 29, 30 lub 31 dnia). Jeżeli jednak dla pracownika określona została inna liczba dni, którą obowiązany jest przepracować w danym miesiącu, należy przyjąć tę liczbę dni.".

Uzupełnienie zależy od tego, czy w danym miesiącu pracownik przepracował co najmniej połowę obowiązującego go czasu pracy (art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Ważne: W podstawie wymiaru świadczeń chorobowych nie uwzględnia się wynagrodzenia ani jego składników, do których pracownik zachowuje prawo w okresach absencji chorobowych, o ile są one wypłacane obok tych świadczeń.

W sytuacji wskazanej w pytaniu, wynagrodzenie pracownika składa się z dwóch części, tj. wynagrodzenia zasadniczego i honorarium (wynagrodzenia za przeniesienie autorskich praw majątkowych na pracodawcę). Wynagrodzenie zasadnicze określone w stałej miesięcznej wysokości ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy absencji chorobowej, zgodnie z § 11 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927). Przed uwzględnieniem go w podstawie wymiaru świadczenia chorobowego podlega zatem uzupełnieniu. Z kolei honorarium jest wypłacane za czas faktycznie przepracowany w miesiącu, w którym pracownik stworzył utwory. Podlega zatem wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych wraz z wynagrodzeniem zasadniczym wypłaconym za miesiące poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (po uzupełnieniu).

Przykład

Przyjmujemy, że pracownik z pytania zatrudniony od 1 sierpnia 2019 r. otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 5.000 zł oraz honorarium, którego wysokość za cały miesiąc wynosi 9.000 zł.

W okresie od 30 stycznia do 2 marca 2020 r. jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od sierpnia do grudnia 2019 r. w wysokości:

m-ce wynagrodzenie zasadnicze honorarium
08/19 4.314,50 zł
(5.000 zł - 685,50 zł) x 1 m-c
7.766,10 zł
(9.000 zł - 1.233,90 zł) x 1 m-c
09/19 4.314,50 zł*) 7.766,10 zł*)
10-12/19 12.943,50 zł
(5.000 zł - 685,50 zł) x 3 m-ce
23.298,30 zł
(9.000 zł - 1.233,90 zł) x 3 m-ce
razem 21.572,50 zł 38.830,50 zł

*) We wrześniu 2019 r. pracownik przez 6 dni chorował i uzyskał:

  • wynagrodzenie w kwocie 3.999,98 zł, które po uzupełnieniu wyniosło 5.000 zł, a po pomniejszeniu o finansowane przez niego składki na ubezpieczenia społeczne - 4.314,50 zł,
     
  • honorarium w wysokości 7.200 zł, które po uzupełnieniu wyniosło 7.766,10 zł, według wyliczenia: 7.200 zł - 987,12 zł = 6.212,88 zł; 6.212,88 zł : 24 dni x 30 dni = 7.766,10 zł.

Podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego wyniosła 12.080,60 zł, zgodnie z wyliczeniem (21.572,50 zł + 38.830,50 zł) : 5 m-cy = 12.080,60 zł.

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.