Gazeta Podatkowa nr 9 (2092) z dnia 29.01.2024
Okres zasiłkowy po ustaniu zatrudnienia
Pracownik zachorował przed ustaniem zatrudnienia, które nastąpiło z dniem 31 grudnia 2023 r., i nadal jest niezdolny do pracy. Czy w tej sytuacji obowiązujący go 90-dniowy okres zasiłkowy liczony jest od pierwszego dnia niezdolności powstałej jeszcze w trakcie zatrudnienia? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1473279)
NIE, choć sprostowania wymaga okres należnego byłemu pracownikowi świadczenia.
Zasiłek chorobowy, co do zasady, przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn traktowanych na równi z tą niezdolnością, nie dłużej jednak niż przez:
- 182 dni lub
- 270 dni - jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży.
Tak wynika z art. 8 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową. Ustawodawca jednocześnie jednak zastrzegł (w ust. 2 przywołanego art. 8 ustawy zasiłkowej), iż za okres ww. niezdolności do pracy lub niemożności wykonywania pracy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego zasiłek chorobowy, choć z pewnymi wyjątkami (patrz ramka), przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni (a nie - jak wskazuje uczestnik forum - 90 dni).
Ograniczenie do 91 dni należnego zasiłku chorobowego za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego nie dotyczy niezdolności do pracy:
|
Jak precyzuje organ rentowy w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, zasiłek chorobowy przypadający po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego przysługuje nie dłużej niż przez 91 dni, liczonych odpowiednio od dnia:
- następnego po ustaniu tytułu ubezpieczenia - gdy nieprzerwana niezdolność do pracy powstała przed ustaniem ubezpieczenia lub
- powstania niezdolności - jeśli niezdolność do pracy powstała po ustaniu tytułu ubezpieczenia.
Przy czym i tak świadczenie to, liczone łącznie z okresem niezdolności do pracy przypadającej w trakcie trwania ubezpieczenia, na zasadach określonych w art. 9 ustawy zasiłkowej, należne jest przez okres nie dłuższy niż do wyczerpania 182 lub 270 dni okresu zasiłkowego.
Z pytania wynika, iż pracownik zachorował w trakcie trwania stosunku pracy i nadal jest nieprzerwanie niezdolny do pracy. W tej sytuacji będzie on mógł korzystać z zasiłku chorobowego przez okres 91 dni liczonych od pierwszego dnia po ustaniu zatrudnienia (przykład 1), o ile nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania tego świadczenia za okres po ustaniu ubezpieczenia, określone w art. 13 ustawy zasiłkowej, chyba że wcześniej wyczerpie mu się pełny 182-dniowy okres zasiłkowy (przykład 2).
Przykład 1 Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu, był zatrudniony od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 r. i stał się (po raz pierwszy) niezdolny do pracy pod koniec zatrudnienia, otrzymując e-ZLA na okres od 27 grudnia 2023 r. do 26 stycznia 2024 r. Za pierwsze 5 dni tej niezdolności przypadające jeszcze w trakcie zatrudnienia (tj. za okres od 27 do 31 grudnia 2023 r.) pracodawca wypłacił mu wynagrodzenie chorobowe. Po ustaleniu przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia, przy dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy, będzie on mógł korzystać z tego świadczenia do upływu 91 dni liczonych od 1 stycznia 2024 r., tj. do 31 marca 2024 r., co łącznie z okresem niezdolności do pracy przypadającej w trakcie zatrudnienia da 96 dni z pełnego 182-dniowego okresu zasiłkowego.
Załóżmy, że pracownik z przykładu 1 jest nieprzerwanie niezdolny do pracy od 15 września 2023 r. i z tego w trakcie zatrudnienia otrzymał odpowiednio za okres:
co daje 108 dni z pełnego 182-dniowego okresu zasiłkowego. Po ustaleniu przez ZUS prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia, przy dalszej nieprzerwanej niezdolności do pracy pracownik z założenia mógłby korzystać z tego świadczenia przez 91 dni liczonych od 1 stycznia 2024 r., tj. do 31 marca 2024 r. Ponieważ jednak do wyczerpania pełnego 182-dniowego okresu zasiłkowego pozostało mu tylko 74 dni (182 dni - 108 dni = 74 dni), świadczenie to będzie mu należne nie dłużej niż do 14 marca 2024 r., a więc przez 74 dni a nie 91 dni przypadających po ustaniu tytułu ubezpieczenia. |
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.12.2024 (poniedziałek)
20.12.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|