zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 29 (1904) z dnia 11.04.2022

Emeryt na zleceniu a prawo do zasiłku chorobowego

Zatrudniam w ramach umowy zlecenia emeryta, który z tego tytułu podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym (na swój wniosek) dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu. Czy w razie gdy otrzyma on zwolnienie lekarskie, będzie mu przysługiwało prawo do zasiłku chorobowego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1382562)

TAK, o ile niezdolność do pracy tego ubezpieczonego nie będzie przypadała:

  • w okresie wyczekiwania na świadczenie,
  • po ustaniu ubezpieczenia.

Z prawa do zasiłku chorobowego mogą korzystać osoby podlegające ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo (np. pracownicy), jak i na zasadzie dobrowolności (np. osoby zatrudnione na umowę zlecenia lub prowadzące własną działalność pozarolniczą).

Przy czym dla tej pierwszej grupy ubezpieczonych ustawodawca przewidział krótszy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego (30 dni). Osoby podlegające dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu nabywają prawo do tego świadczenia dopiero po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

Stanowi o tym art. 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1133 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową, który jednocześnie:

  • określa zasady ustalania tego okresu wyczekiwania oraz
  • wskazuje okoliczności uprawniające do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego.

Nabycie prawa do zasiłku chorobowego w okresie ubezpieczenia chorobowego umożliwia także skorzystanie z tego świadczenia za okres po ustaniu tytułu tego ubezpieczenia. I tu jednak ustawodawca przewidział pewne ograniczenia. Otóż na świadczenie takie nie mogą liczyć osoby wymienione w art. 13 ustawy zasiłkowej, a więc m.in. osoby niezdolne do pracy, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy i to zarówno z powszechnego systemu, jak i dla tzw. służb mundurowych.

Ponadto, za sprawą art. 18 ust. 7 ustawy zasiłkowej, emeryt nie uzyska prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, przyznawanego po wyczerpaniu okresu zasiłkowego ubezpieczonym nadal niezdolnym do pracy, w przypadku gdy dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Jeśli zatem wspomniany w pytaniu emeryt, stanie się niezdolny do pracy po upływie 90-dniowego nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego, będzie mógł korzystać z zasiłku chorobowego, ale nie dłużej niż do:

  • wyczerpania pełnego okresu zasiłkowego, wynoszącego odpowiednio 182 lub 270 dni (art. 8 ust. 1 ustawy zasiłkowej), albo
  • ustania ubezpieczenia chorobowego (np. zakończenia pracy w ramach umowy zlecenia).

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.