zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 97 (1763) z dnia 3.12.2020

Wniosek o zasiłek po ustaniu zatrudnienia

Jestem niezdolny do pracy i chciałbym korzystać z przysługującego mi zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. W listopadzie 2020 r. wysłałem przez PUE ZUS oświadczenie na formularzu Z-10 i wniosek na druku ZAS-53. Obecnie mam kolejne zwolnienie lekarskie. Czy mam obowiązek ponownie wysłać do ZUS wniosek o zasiłek i oświadczenie?

W opisanej przez uczestnika forum sytuacji wystarczające będzie przekazanie do ZUS wniosku o zasiłek chorobowy, np. na formularzu ZAS-53, ale pod warunkiem, że okoliczności mające znaczenie dla prawa do zasiłku chorobowego należnego za okres po ustaniu zatrudnienia podane w poprzednim oświadczeniu nie uległy zmianie.

Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczyna się na wniosek. Jeżeli płatnikiem zasiłku jest ZUS, a taka sytuacja ma miejsce m.in., gdy świadczenie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, to postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego wszczyna się na podstawie przekazanych przez ubezpieczonego:

  • wydruku zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55a ust. 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową,
     
  • zaświadczenia lekarskiego określonego w art. 55a ust. 7 ustawy zasiłkowej, albo
     
  • wniosku złożonego w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego.

Do wniosku o zasiłek dołącza się dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku (art. 61b ust. 1, art. 61b ust. 2 pkt 2 oraz art. 61b ust. 4 ustawy zasiłkowej).

Jak więc można domniemywać, sam wniosek o zasiłek nie wystarczy. W przypadku zasiłku chorobowego należnego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego dokumentem niezbędnym do jego przyznania i wypłaty przez ZUS jest oświadczenie zawierające dane określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87). Tak wynika z § 3 rozporządzenia. Oczywiście oświadczenie takie można przekazać do ZUS w formie dokumentu elektronicznego, tak jak zrobił to uczestnik forum.

Z przywołanych przepisów można wywnioskować, że wniosek (np. druk ZAS-53) i oświadczenie (np. druk Z-10) są wymagane przy ubieganiu się o zasiłek za każdy okres stwierdzonej niezdolności do pracy. Wątpliwości w omawianym zakresie rozwiewa ZUS, zajmując stanowisko i prezentując je w końcowej części pouczenia do druku ZAS-53 (patrz ramka).

Okoliczności, które pozbawiają prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia

Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje osobie, która:

- ma ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy,
- kontynuuje działalność zarobkową lub podjęła działalność zarobkową, która stanowi tytuł do objęcia obowiązkowo lub dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, albo zapewnia prawo do świadczeń za okres niezdolności do pracy z powodu choroby,
- jest uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, dodatku solidarnościowego,
- podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.

O okolicznościach, które mają wpływ na prawo, wysokość i podstawę wymiaru zasiłków i uległy zmianie w stosunku do podanych wcześniej, należy poinformować ZUS.

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.