Gazeta Podatkowa nr 97 (1763) z dnia 3.12.2020
Wniosek o zasiłek po ustaniu zatrudnienia
Jestem niezdolny do pracy i chciałbym korzystać z przysługującego mi zasiłku chorobowego za okres po ustaniu zatrudnienia. W listopadzie 2020 r. wysłałem przez PUE ZUS oświadczenie na formularzu Z-10 i wniosek na druku ZAS-53. Obecnie mam kolejne zwolnienie lekarskie. Czy mam obowiązek ponownie wysłać do ZUS wniosek o zasiłek i oświadczenie?
W opisanej przez uczestnika forum sytuacji wystarczające będzie przekazanie do ZUS wniosku o zasiłek chorobowy, np. na formularzu ZAS-53, ale pod warunkiem, że okoliczności mające znaczenie dla prawa do zasiłku chorobowego należnego za okres po ustaniu zatrudnienia podane w poprzednim oświadczeniu nie uległy zmianie.
Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczyna się na wniosek. Jeżeli płatnikiem zasiłku jest ZUS, a taka sytuacja ma miejsce m.in., gdy świadczenie przysługuje za okres po ustaniu tytułu do ubezpieczenia chorobowego, to postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego wszczyna się na podstawie przekazanych przez ubezpieczonego:
- wydruku zaświadczenia lekarskiego, o którym mowa w art. 55a ust. 6 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową,
- zaświadczenia lekarskiego określonego w art. 55a ust. 7 ustawy zasiłkowej, albo
- wniosku złożonego w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego.
Do wniosku o zasiłek dołącza się dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku (art. 61b ust. 1, art. 61b ust. 2 pkt 2 oraz art. 61b ust. 4 ustawy zasiłkowej).
Jak więc można domniemywać, sam wniosek o zasiłek nie wystarczy. W przypadku zasiłku chorobowego należnego za okres niezdolności do pracy przypadającej po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego dokumentem niezbędnym do jego przyznania i wypłaty przez ZUS jest oświadczenie zawierające dane określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87). Tak wynika z § 3 rozporządzenia. Oczywiście oświadczenie takie można przekazać do ZUS w formie dokumentu elektronicznego, tak jak zrobił to uczestnik forum.
Z przywołanych przepisów można wywnioskować, że wniosek (np. druk ZAS-53) i oświadczenie (np. druk Z-10) są wymagane przy ubieganiu się o zasiłek za każdy okres stwierdzonej niezdolności do pracy. Wątpliwości w omawianym zakresie rozwiewa ZUS, zajmując stanowisko i prezentując je w końcowej części pouczenia do druku ZAS-53 (patrz ramka).
Okoliczności, które pozbawiają prawa do zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia Zasiłek chorobowy za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia nie przysługuje osobie, która:
O okolicznościach, które mają wpływ na prawo, wysokość i podstawę wymiaru zasiłków i uległy zmianie w stosunku do podanych wcześniej, należy poinformować ZUS. |
www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekChorobowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|