zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 74 (1636) z dnia 16.09.2019

Gdy pracownica urodzi dziecko

Jedna z moich pracownic urodziła dziecko. Jakie dokumenty powinnam złożyć do ZUS, aby ten podjął wypłatę należnego jej zasiłku macierzyńskiego (nie posiadam uprawnień do wypłaty tego świadczenia)? Dodam, że pracownica przed porodem nie przebywała na zwolnieniu lekarskim. (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1236158)

Odpowiedź na pytanie uzależniona jest m.in. od tego, czy pracownica:

  • korzystała - na swój wniosek - z urlopu macierzyńskiego przed dniem porodu (taką możliwość przewiduje art. 180 § 2 z uwzględnieniem § 3 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.),
     
  • urodziła dziecko w Polsce czy za granicą,
     
  • ubiega się o urlop rodzicielski.

Wymagane w danym przypadku dokumenty zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) - patrz tabela.

Bez wątpienia jednak konieczne jest przedłożenie w ZUS (w formie papierowej lub w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS) zaświadczenia płatnika składek, zawierającego stosowne informacje, które w przypadku ubezpieczonego będącego pracownikiem zostały określone w załączniku nr 1 do przywołanego rozporządzenia. W tym celu najlepiej jest skorzystać z opracowanego przez organ rentowy formularza Z-3, podając m.in. dane niezbędne do ustalenia prawa do zasiłku macierzyńskiego i jego wysokości, w tym m.in.:

  • czy i na jaki okres udzielono pracownicy urlopu macierzyńskiego i/lub rodzicielskiego z podaniem daty złożenia wniosku o urlop rodzicielski,
     
  • czy w czasie urlopu rodzicielskiego pracownica będzie wykonywała pracę u swojego pracodawcy, a jeżeli tak, to w jakim okresie i wymiarze,
     
  • czy i ewentualnie za jaki okres i w jakiej stawce procentowej został pracownicy wypłacony zasiłek macierzyński.

Dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty pracownicy zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Rodzaj urlopu, za okres którego ma być wypłacany zasiłek macierzyński W razie urodzenia dziecka
w Polsce podczas pobytu za granicą
urlop macierzyński, za okres:
- przed dniem porodu

- zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku określające przewidywaną datę porodu

- przetłumaczone na język polski* zaświadczenie zagranicznego zakładu leczniczego lub zagranicznego lekarza określające przewidywaną datę porodu, zawierające nazwę zagranicznego zakładu leczniczego lub imię i nazwisko zagranicznego lekarza, opatrzone datą wystawienia i podpisem lekarza

- od dnia porodu

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika składek albo przez ZUS za zgodność z oryginałem

- odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub przetłumaczony na język polski* zagraniczny akt urodzenia dziecka lub kopie tych dokumentów, potwierdzone przez płatnika składek albo przez ZUS za zgodność z oryginałem

urlop rodzicielski wniosek o udzielenie tego urlopu (zasiłek za okres tego urlopu) oraz oświadczenie pracownicy o:
- braku zamiaru korzystania przez drugiego z rodziców dziecka w okresie wskazanym we wniosku z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego albo
- okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu rodzicielskiego, w okresie objętym wnioskiem
* Obowiązku przetłumaczenia na język polski nie stosuje się do ww. dokumentów wystawionych na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz państw stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, w językach urzędowych tych państw.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.