zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (556) z dnia 10.05.2022

Wpływ podwyższenia etatu w trakcie urlopu rodzicielskiego na wysokość zasiłku macierzyńskiego

Pracownicy na jej wniosek od 1 maja 2019 r. do 31 marca 2022 r. na mocy art. 1867 K.p. obniżono wymiar czasu pracy z pełnego do 1/2 etatu. W tym okresie ponownie zaszła ona w ciążę i najpierw przebywała na zwolnieniu lekarskim od 13 stycznia do 18 czerwca 2021 r., a po urodzeniu dziecka od 19 czerwca 2021 r. do 17 czerwca 2022 r. korzysta z urlopów związanych z rodzicielstwem. Podstawa wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, a następnie zasiłku macierzyńskiego została ustalona z wynagrodzenia przysługującego za pracę w obniżonym wymiarze czasu pracy. Czy po podwyższeniu etatu do pełnego, tj. od 1 kwietnia 2022 r., powinniśmy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Od 1 kwietnia 2022 r. podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego nie podlega przeliczeniu, jednak nie może być ona niższa niż 2.597,33 zł.

Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić ten wniosek. Tak stanowi art. 1867 § 1 K.p. Z tej możliwości skorzystała pracownica, o której mowa w pytaniu, i w okresie od 1 maja 2019 r. do 31 marca 2022 r. pracowała na 1/2 etatu.

Zmiana umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegająca na podwyższeniu bądź obniżeniu wymiaru czasu pracy skutkuje ustaleniem podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków z ubezpieczeń społecznych tylko z uwzględnieniem wynagrodzenia ustalonego dla nowego wymiaru czasu pracy. Przy czym zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że zmiana etatu nastąpiła:

  • w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy lub
  • w miesiącach poprzedzających powstanie niezdolności do pracy (art. 40 ustawy zasiłkowej).

Ważne: Zmiana wymiaru czasu pracy wprowadzona w trakcie pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku co do zasady nie wpływa na ustaloną już podstawę wymiaru tego świadczenia.

W takim przypadku podstawę wymiaru nadal stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za odpowiedni okres poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, tj. za 12 miesięcy kalendarzowych, a przy krótszym stażu - za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia (art. 36 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej). Wysokość takiej podstawy wymiaru zasiłku nie może być jednak niższa od najniższej podstawy wymiaru obowiązującej w danym roku kalendarzowym.

Zwracamy uwagę! Podstawa wymiaru przysługującego pracownikowi zasiłku nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia (art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Zatem w 2022 r. dla pracownika pełnoetatowego najniższa podstawa wymiaru zasiłku wynosi 2.597,33 zł, a dla zatrudnionego np. na 1/2 etatu - 1.298,66 zł.

Kalkulatory Kalkulator najniższej podstawy wymiaru świadczeń chorobowych dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl.

Powołany przepis ma zastosowanie w każdym przypadku, a więc również w sytuacji opisanej w pytaniu, gdy do podwyższenia etatu z 1/2 do pełnego doszło w czasie przebywania pracownicy na urlopie rodzicielskim i pobierania z tego tytułu zasiłku macierzyńskiego. Od 1 kwietnia 2022 r. pracownica jest ponownie zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, a to oznacza, że podstawa wymiaru przysługujących jej zasiłków z ubezpieczeń społecznych nie może być niższa niż 2.597,33 zł. Stąd też od tego dnia podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego podlegała podwyższeniu do kwoty 2.597,33 zł (oczywiście pod warunkiem, że dotychczasowa była od tej kwoty niższa).

Przykład

Przyjmujemy założenia z pytania oraz dodatkowo, że pracownica z tytułu pracy na 1/2 etatu, tj. od 1 maja 2019 r. do 31 marca 2022 r., otrzymywała wynagrodzenie w wysokości 2.250 zł, natomiast przy pełnym wymiarze czasu pracy - 4.500 zł.

Podstawę wymiaru świadczeń przysługujących pracownicy za czas choroby przypadającej w czasie ciąży (tj. od 13 stycznia do 18 czerwca 2021 r.) stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie z tytułu pracy na 1/2 etatu wypłacone za okres od stycznia do grudnia 2020 r. Podstawa ta wynosiła 1.941,52 zł, tj. [(2.250 zł - 308,48 zł) x 12 m-cy] : 12 m-cy, a stawka dzienna świadczenia - 64,72 zł (1.941,52 zł : 30 = 64,72 zł; 64,72 zł x 100%).

Taka sama podstawa wymiaru (1.941,52 zł) na mocy art. 43 ustawy zasiłkowej została przyjęta do obliczania wysokości zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy od 19 czerwca 2021 r. Pracownica w ciągu 21 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, zatem stawka dzienna zasiłku macierzyńskiego wynosiła 51,78 zł (1.941,52 zł : 30 = 64,72 zł; 64,72 zł x 80%). W takiej wysokości zasiłek był wypłacany do 31 marca 2022 r.

Począwszy od 1 kwietnia 2022 r., tj. od dnia zmiany etatu z 1/2 do pełnego, ustalona podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego była niższa od kwoty najniższej podstawy obowiązującej pracownika pełnoetatowego (1.941,52 zł < 2.597,33 zł), podlegała zatem podwyższeniu do kwoty najniższej (2.597,33 zł). Za każdy dzień przebywania na urlopie rodzicielskim w okresie od 1 kwietnia do 17 czerwca 2022 r. pracownica otrzyma zasiłek macierzyński w wysokości 69,26 zł (2.597,33 zł : 30 = 86,58 zł; 86,58 zł x 80%).

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.