zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
Uwaga: Do 20 maja 2024 r. roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne przez przedsiębiorców
A A A

Gazeta Podatkowa nr 20 (2103) z dnia 7.03.2024

Zasiłek macierzyński za czas urlopu rodzicielskiego po podwyżce

Pracownica od 29 marca 2023 r. przebywa na urlopie związanym z macierzyństwem, tj. obecnie już na urlopie rodzicielskim. Należny jej z tego tytułu zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca. W 2023 r. podstawa wymiaru zasiłku była wyższa niż najniższe wynagrodzenie, ale od 1 stycznia 2024 r. jej wynagrodzenie, na podstawie aneksu do umowy, wynosi 4.300 zł brutto. Czy analogicznie podstawa do wyliczenia zasiłku za styczeń i kolejne miesiące 2024 r. (do końca urlopu rodzicielskiego) powinna wynieść 4.300 zł brutto? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1477239)

NIE. To, ile obecnie wynosi (powinno wynosić) wynagrodzenie zasadnicze pracownicy, nie wpływa na wysokość podstawy wymiaru należnego jej zasiłku macierzyńskiego, choć ustalona wcześniej podstawa tym razem może podlegać zwiększeniu do nowej, obowiązującej od 1 stycznia 2024 r. gwarantowanej podstawy wymiaru zasiłku, o ile jest niższa od tej wartości.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego należnego pracownicy z założenia stanowi:

  • przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres 12 lub - przy krótszym okresie zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstało prawo do tego świadczenia albo
  • podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia (np. zasiłku chorobowego) - jeśli przed porodem pracownica korzystała z takiego świadczenia bez dnia przerwy albo z przerwą krótszą niż jeden pełny miesiąc kalendarzowy.

Co prawda ustawodawca przewidział pewne odstępstwo od tej reguły, jednak jest ono związane ze zmianą wymiaru czasu pracy, a więc nie ma zastosowania do pracownicy, o której mowa w pytaniu.

Kwestie te regulują odpowiednio art. 36 ust. 1 i ust. 2, art. 43art. 40 z uwzględnieniem art. 47 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780), zwanej ustawą zasiłkową, która jednocześnie w art. 45 dla pracowników, do których mają zastosowanie przepisy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, przewiduje gwarantowaną kwotę podstawy wymiaru zasiłku. Otóż z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być ona niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia.

Tym samym, mimo podwyżki wynagrodzenia za pracę, faktyczna podstawa wymiaru należnego pracownicy zasiłku macierzyńskiego nie ulega zmianie. Jednak w razie konieczności powinna być podniesiona do nowej, obowiązującej od 1 stycznia 2024 r. najniższej podstawy wymiaru zasiłku (przykład).

Przykład

Załóżmy, że pracownica, o której mowa w pytaniu:

- jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy od 1 stycznia 2020 r.,
- bezpośrednio przed porodem, tj. od 15 listopada 2022 r. do 28 marca 2023 r., korzystała z wynagrodzenia i zasiłku chorobowego,
- podstawę wymiaru ww. świadczeń stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone jej za okres od listopada 2021 r. do października 2022 r., wynoszące 3.451,60 zł,
- ww. podstawa zasiłku została przyjęta do obliczenia zasiłku macierzyńskiego należnego pracownicy od 29 marca 2023 r.

Ponieważ do dnia 31 grudnia 2023 r. faktyczna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, a następnie zasiłku macierzyńskiego, przekraczała gwarantowane kwoty, wynoszące odpowiednio w:

- 2022 r. - 2.597,33 zł (tj. 3.010 zł - 3.010 zł × 13,71%),
- I półroczu 2023 r. - 3.011,52 zł (tj. 3.490 zł - 3.490 zł × 13,71%),
- II półroczu 2023 r. - 3.106,44 zł (tj. 3.600 zł - 3.600 zł × 13,71%),

świadczenia te były obliczane w oparciu o tę faktyczną podstawę wymiaru zasiłku wynoszącą 3.451,60 zł.

Od 1 stycznia 2024 r., w związku ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, które w I półroczu 2024 r. wynosi 4.242 zł, najniższa podstawa wymiaru zasiłku wzrosła jednak do kwoty 3.660,42 zł (tj. 4.242 zł - 4.242 zł × 13,71%), a tym samym przekroczyła wysokość faktycznej podstawy wymiaru zasiłku pracownicy (3.451,60 zł < 3.660,42 zł). Dlatego zasiłek macierzyński należny jej za okres przypadający od 1 stycznia 2024 r. jest ustalany w oparciu o tę podwyższoną z urzędu do kwoty 3.660,42 zł podstawę wymiaru zasiłku.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.