zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 1 (1772) z dnia 4.01.2021

Oświadczenie pracownika do uzyskania przez ZUS aktu urodzenia dziecka

Żona pracownika urodziła dziecko. Obecnie jest w domu i nie czuje się dobrze. Pracownik najpierw korzystał z urlopu wypoczynkowego, a teraz chce skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. W firmie zatrudnionych jest mniej niż 20 osób. Zasiłki wypłaca im więc ZUS. Rodzice nie pozyskali jednak aktu urodzenia dziecka. Pracownik twierdzi, że zrobi to za niego ZUS, bo tak było w przypadku jego kolegi. Jakie dokumenty powinnam przekazać do ZUS, aby organ ten wypłacił pracownikowi zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego?

Z pytania wynika, że Czytelniczka nie posiada uprawnień płatnika zasiłku. Aby zatem pracownik nabył prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, powinna przekazać do ZUS:

  • odpowiednio odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub prawomocne postanowienie sądu o przysposobieniu dziecka lub kopie tych dokumentów potwierdzone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek albo ZUS,
  • oświadczenie ubezpieczonego czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu,
  • zaświadczenie płatnika składek zawierające informacje określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).

Mowa o tym w § 2 ust. 1 pkt 1 oraz § 26 wymienionego rozporządzenia.

Z przywołanych przepisów wynika zatem, że jednym z dokumentów niezbędnych do celów przyznania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka. Mimo jednak tak radykalnej regulacji pracownik Czytelniczki ma rację. Istnieje bowiem możliwość, aby ZUS we własnym zakresie pozyskał z USC odpis aktu stanu cywilnego potrzebny do wypłaty zasiłku. Jeśli bowiem w czasie stanu epidemii do wniosku o wypłatę przez ZUS zasiłku macierzyńskiego nie zostanie dołączony odpis skrócony aktu urodzenia dziecka, wówczas organ wystąpi do USC o ten odpis. Przy czym, aby ZUS mógł uzyskać potrzebny odpis aktu stanu cywilnego, musi otrzymać od osoby wnioskującej o zasiłek macierzyński dane, które umożliwią USC identyfikację osoby, której odpis dotyczy. Osoba zainteresowana otrzymaniem zasiłku macierzyńskiego powinna zatem przekazać dane dziecka, które umożliwią jego identyfikację w USC, tj. imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, ewentualnie miejsce urodzenia dziecka, co może uczynić za pomocą formularza Oświadczenie/a do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka/dzieci do wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Pracownik powinien więc przekazać pracodawcy wypełnione oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka (patrz: Przykładowe wypełnienie formularza...) oraz oświadczenie czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu, a pracodawca powinien przekazać je do ZUS wraz z zaświadczeniem płatnika składek Z-3.


Formularz Oświadczenia do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Zasiłki i świadczenia.


Przykładowe wypełnienie formularza Oświadczenie do uzyskania przez ZUS odpisu aktu urodzenia dziecka
Oświadczenie pracownika do uzyskania przez ZUS aktu urodzenia dziecka

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.