zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (530) z dnia 10.04.2021

Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego po rozwiązaniu umowy o pracę zawartej do dnia porodu

Z pracownicą zatrudnioną na czas określony przedłużyliśmy umowę do dnia porodu. Wypłatę zasiłku za pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego, będący równocześnie ostatnim dniem zatrudnienia, chcielibyśmy przekazać do ZUS. Jakie dokumenty, oprócz zaświadczenia Z-3, powinniśmy złożyć, aby otrzymywała ona za cały okres zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru, skoro nie możemy udzielić jej urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze?

W sytuacji gdy umowa o pracę zostaje rozwiązana w dniu porodu, to informacje dotyczące wypłaty zasiłku macierzyńskiego były pracodawca zamieszcza w zaświadczeniu Z-3, dołączając do niego odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopię potwierdzoną za zgodność z oryginałem. Te dokumenty (złożone w formie papierowej lub elektronicznej) posłużą ZUS do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, w tym również za dzień porodu.

Powyższe wynika z § 2 ust. 1 pkt 1§ 9 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), dalej rozporządzenia.

Ważne: Jeśli płatnik składek jest zobowiązany do wypłaty zasiłku macierzyńskiego tylko za 1 dzień, wypłaty tego świadczenia za cały okres może dokonać ZUS (por. pkt 365 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej, dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl).

Po rozwiązaniu umowy o pracę była pracownica nie jest uprawniona do urlopów związanych z rodzicielstwem, ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający tym urlopom. Wniosek o wypłatę tego zasiłku za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego przekazuje do ZUS pracodawca. Z kolei była pracownica może wystąpić do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego. W myśl § 22 pkt 3 rozporządzenia, w celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, gdy z zasiłku macierzyńskiego korzysta cały czas ten sam rodzic dziecka, wymagane jest złożenie wniosku - w formie papierowej lub elektronicznej - przez osobę uprawnioną. 

Aktywne druki i formularze Druki Z-3, ZAM i ZUR dostępne są
w serwisie www.druki.gofin.pl

Składa się go odpowiednio na druku ZAM "Wniosek o zasiłek macierzyński" (w razie ubiegania się o zasiłek za cały okres odpowiadający urlopom związanym z rodzicielstwem) lub ZUR "Wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego". Wniosek ZUR co do zasady powinien zostać złożony przed terminem rozpoczęcia korzystania z zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, tj. nie później niż w ostatni dzień pobierania zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego.

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 29 marca 2021 r. i z tym dniem rozwiązano z nią umowę o pracę zawartą do dnia porodu. Od tego dnia nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres 20 tygodni, tj. od 29 marca do 15 sierpnia 2021 r.

Wniosek o zasiłek macierzyński (ZUR) za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego powinna złożyć w ZUS nie później niż do 15 sierpnia 2021 r. (tj. przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku).


W powyższym przykładzie zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego oraz do 6 tygodni urlopu rodzicielskiego wynosi 100% podstawy wymiaru, a za pozostały okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego - 60% tej podstawy. Jeśli jednak, tak jak przedstawiono w pytaniu, była pracownica chciałaby otrzymywać zasiłek macierzyński w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresom urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego, to wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze powinna złożyć w ciągu 21 dni od dnia porodu. Może go przedłożyć pracodawcy (np. wraz z udokumentowaniem daty porodu), który przekaże całość dokumentacji do ZUS, bądź też przesłać bezpośrednio do ZUS we wskazanym wyżej terminie.

Przykład

Przyjmując założenia z poprzedniego przykładu, okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po okresie odpowiadającym okresowi urlopu macierzyńskiego przypada od 16 sierpnia 2021 r. do 27 marca 2022 r. W celu wypłaty zasiłku macierzyńskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresom urlopów związanych z rodzicielstwem, była pracownica wniosek o symbolu ZAM powinna złożyć nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie, tj. do 19 kwietnia 2021 r.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.