Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (588) z dnia 10.09.2023
Dokumenty do wypłaty zasiłku macierzyńskiego pracownikowi - ojcu dziecka za okres urlopu rodzicielskiego
Pracownik złożył wniosek o udzielenie od 19 września 2023 r. urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni, na dziecko urodzone 2 maja 2023 r. Wskazał w nim, że z tego urlopu będzie korzystał w tym samym czasie co matka dziecka (podzielili się po 16 tyg.). Ponadto we wniosku oświadczył, iż matka dziecka pobiera obecnie zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego w wysokości 81,5% podstawy wymiaru. Czy na tej podstawie możemy mu wypłacić zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% podstawy wymiaru?
Oświadczenie pracownika o stawce procentowej zasiłku macierzyńskiego pobieranego przez matkę dziecka jest niewystarczające dla wypłaty mu tego zasiłku w wysokości 81,5% podstawy wymiaru.
Zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (z wyłączeniem nieprzenoszalnej części) wypłaca się w wysokości 81,5% podstawy wymiaru, o ile matka dziecka po porodzie złożyła wniosek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 ustawy zasiłkowej. Jeśli z urlopu rodzicielskiego rodzicie dziecka korzystają jednocześnie, to zasiłek macierzyński w wysokości 81,5% podstawy wymiaru przysługuje do limitu 32 tygodni (przy urodzeniu się jednego dziecka), a za pozostałe 9 tygodni w wysokości 70% podstawy wymiaru.
Powyższe oznacza, że w sytuacji z pytania każdy z rodziców dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5% podstawy wymiaru, gdyż będą z niego korzystać jednocześnie. Jeśli następnie któreś z nich zdecyduje się na skorzystanie z pozostałych 9 tygodni urlopu (bądź gdy się nimi podzielą), to zasiłek macierzyński za tę część będzie należny w wysokości 70% podstawy wymiaru.
Dokumenty niezbędne do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w podanych okolicznościach określa § 24 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87) i są to m.in.:
- oświadczenie ubezpieczonego o okresie, w którym drugi z rodziców dziecka zamierza korzystać z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego, w okresie objętym wnioskiem,
- zaświadczenie płatnika zasiłku o okresie, za który zasiłek macierzyński wypłacono drugiemu z rodziców dziecka, liczbie części wypłaconego zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego oraz stawce procentowej, w jakiej zasiłek macierzyński przysługiwał drugiemu z rodziców dziecka, zawierające imię, nazwisko i numer PESEL tego rodzica dziecka albo serię i numer dokumentu stwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru PESEL.
A zatem dla wypłaty pracownikowi - ojcu dziecka zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego (16 tyg.) w wysokości 81,5% podstawy wymiaru, pracodawca powinien posiadać zaświadczenie, o którym mowa w drugim myślniku, wystawione przez płatnika, który wypłaca zasiłek matce dziecka.
www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.ZasilekMacierzynski.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
16.09.2024 (poniedziałek)
20.09.2024 (piątek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|