zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
Oświadczenie dla ubiegających się o świadczenie chorobowe za okres kwarantanny po przekroczeniu granicy dostępne jest w serwisie www.druki.gofin.pl »Wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek ZUS oraz wnioski o świadczenie postojowe dostępne są w serwisie www.druki.gofin.pl »POMOC DLA PRACODAWCY W RAMACH TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ (zobacz więcej)
Zamknij
A A A

Gazeta Podatkowa nr 99 (1661) z dnia 12.12.2019

Podstawa zasiłku macierzyńskiego po świadczeniu rehabilitacyjnym

Pracownica po wykorzystaniu pełnego okresu zasiłkowego uzyskała prawo do świadczenia rehabilitacyjnego. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia tego świadczenia została zwiększona wskaźnikiem waloryzacji obowiązującym w kwartale, w którym rozpoczął się okres należnego jej świadczenia rehabilitacyjnego. Przed upływem okresu, na jaki zostało pracownicy przyznane świadczenie rehabilitacyjne, urodziła ona dziecko. Czy do ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego powinienem przyjąć tę zwaloryzowaną podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

TAK. Z uwagi na brak przerwy między należnymi pracownicy świadczeniami, podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego powinna stanowić podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia, w tym przypadku podstawa wymiaru zasiłku chorobowego zwaloryzowana dla celów obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego.

Jeśli w trakcie okresu, na jaki zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne pracownica urodziła dziecko, od dnia porodu przysługuje jej zasiłek macierzyński (patrz ramka). W takim przypadku wstrzymuje się wypłatę świadczenia rehabilitacyjnego, które jest należne jedynie do dnia poprzedzającego dzień porodu oraz (ewentualnie) za okres wykraczający poza okres należnego zasiłku macierzyńskiego.

Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego, podobnie jak i innych świadczeń chorobowych należnych pracownikowi, stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone mu za okres 12 lub - przy krótszym okresie zatrudnienia - pełnych miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (tu: prawo do świadczenia). Przy czym, jeśli wcześniej ubezpieczony korzystał z innego świadczenia (niezależnie od jego rodzaju) - w ciągłości albo z przerwą krótszą niż 3 pełne miesiące kalendarzowe - nie należy ustalać od nowa podstawy wymiaru zasiłku. Powinna ją w takim przypadku stanowić podstawa wymiaru ostatnio wypłacanego świadczenia, z zastrzeżeniem dotyczącym zmiany wymiaru czasu pracy.

Kwestie te reguluje art. 36 ust. 1 i 2 z uwzględnieniem art. 40, 4347 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2019 r. poz. 645 ze zm.), zwanej ustawą zasiłkową.

Z treści pytania wynika, że pracownica bezpośrednio przed nabyciem prawa do zasiłku macierzyńskiego korzystała ze świadczenia rehabilitacyjnego, dla obliczenia którego podstawa wymiaru zasiłku chorobowego została zwaloryzowana, zgodnie z obowiązującymi zasadami określonymi w art. 19 ust. 2 ustawy zasiłkowej. I tę właśnie zwaloryzowaną podstawę wymiaru zasiłku należy przyjąć do ustalenia wysokości przysługującego pracownicy zasiłku macierzyńskiego. Potwierdza to ZUS w swoim komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.


Jeżeli podstawa wymiaru poprzednio pobieranego świadczenia podlegała waloryzacji, podstawę wymiaru kolejnego świadczenia stanowi kwota przyjęta jako podstawa wymiaru poprzednio pobieranego świadczenia, po waloryzacji.

 

Pierwszy dzień należnego zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński przysługuje m.in. ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego. Należny jest on wówczas przez okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego (art. 29a ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu (taką możliwość przewiduje art. 180 § 2 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2019 r. poz. 1040 ze zm.), pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego (odpowiednio zasiłku macierzyńskiego) jest dzień porodu. Stanowi o tym art. 1831 § 2 Kodeksu pracy.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.