zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 11 (533) z dnia 1.06.2021

Wysokość zasiłku za okres urlopu macierzyńskiego wykorzystywanego przed porodem

Pracownica w kwietniu 2021 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu. Za ten okres wypłaciliśmy jej zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Na początku maja 2021 r. urodziła dziecko i po kilku dniach złożyła wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. W jakiej wysokości powinniśmy jej wypłacać zasiłek macierzyński? Czy należy skorygować zasiłek za kwiecień 2021 r.?

Przed przewidywaną datą porodu pracownica może wykorzystać część urlopu macierzyńskiego, jednak w wymiarze nie wyższym niż 6 tygodni. Po porodzie przysługuje jej urlop macierzyński niewykorzystany przez porodem aż do wyczerpania pełnego należnego jej wymiaru tego urlopu, czyli 20 tygodni w razie urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie (art. 180 § 1-3 K.p.).

Za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres m.in. urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego pracownicy przysługuje zasiłek macierzyński. Jego miesięczna wysokość w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi, co do zasady:

  • 100% podstawy wymiaru za okres urlopu macierzyńskiego (tj. 20 tyg.) oraz urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 6 tygodni,
  • 60% podstawy wymiaru za okres urlopu rodzicielskiego przypadający począwszy od 7. tygodnia tego urlopu.

Tak stanowi art. 31 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej. Zasiłek macierzyński może być jednak wypłacany za cały okres ww. urlopów (tj. łącznie 52 tyg.) w wysokości 80% podstawy jego wymiaru.

Ważne: Warunkiem otrzymania zasiłku macierzyńskiego za okres urlopów macierzyńskiego i rodzicielskiego w wysokości 80% podstawy wymiaru jest złożenie wniosku o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze w ciągu 21 dni po porodzie (art. 31 ust. 3 ustawy zasiłkowej i art. 1791 K.p.).

Przepisy określają tylko końcową granicę terminu, którego należy dotrzymać, aby uzyskać zasiłek macierzyński w określonej wysokości. Jednakże nic nie stoi na przeszkodzie, aby wniosek w tej sprawie mógł być złożony także przed przewidywaną datą porodu.

W sytuacji gdy pracownica rozpocznie korzystanie z urlopu macierzyńskiego przed porodem bez złożenia wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze, to zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego przysługuje jej w wysokości 100% podstawy wymiaru. Przy czym jeśli wniosek o urlop rodzicielski zostanie przez nią złożony już po porodzie, ale z zachowaniem ww. terminu, to nabywa ona prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem w wysokości 80% podstawy wymiaru. W takim przypadku, jak wskazał ZUS w pkt. 168 komentarza do ustawy zasiłkowej, konieczne jest dokonanie rozliczenia różnicy między wypłaconym zasiłkiem w wysokości 100% a należnym w wysokości 80%. Nadpłaconą kwotę zasiłku potrąca się przy wypłacie zasiłku za kolejny okres (art. 66 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Przykład

Pracownica wystąpiła z wnioskiem o udzielenie jej od 12 kwietnia 2021 r. urlopu macierzyńskiego przed porodem, składając przy tym zaświadczenie lekarskie, że przewidywana data porodu przypada na 5 maja 2021 r. Pracodawca na koniec kwietnia 2021 r. wypłacił jej zasiłek macierzyński za okres od 12 do 30 kwietnia 2021 r. (19 dni) w wysokości 100% podstawy wymiaru. Przyjmując, że podstawa wymiaru zasiłku wyniosła 3.451,60 zł, a jego stawka dzienna 115,05 zł (3.451,60 zł : 30 = 115,05 zł; 115,05 zł x 100% = 115,05 zł), to otrzymała zasiłek macierzyński w wysokości 2.185,95 zł (115,05 zł x 19 dni).

Pracownica urodziła dziecko 1 maja 2021 r. W dniu 10 maja 2021 r. złożyła wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze 32 tygodni. Tym samym nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego (tj. od 12 kwietnia do 29 sierpnia 2021 r.) i urlopu rodzicielskiego (tj. od 30 sierpnia 2021 r. do 10 kwietnia 2022 r.) w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Kalkulatory Kalkulator urlopu macierzyńskiego
i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Pracodawca obliczył nadpłatę zasiłku macierzyńskiego za kwiecień 2021 r., która wyniosła 437,19 zł, zgodnie w wyliczeniem: 115,05 zł x 80% = 92,04 zł (stawka dzienna); 92,04 zł x 19 dni = 1.748,76 zł; 2.185,95 zł - 1.748,76 zł = 437,19 zł. Została ona rozliczona z zasiłku macierzyńskiego przysługującego pracownicy za okres od 1 do 31 maja 2021 r.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.