zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 12 (803) z dnia 20.04.2013

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla ojca korzystającego z urlopu ojcowskiego

Czy do obliczenia zasiłku macierzyńskiego, dla pracownika korzystającego z urlopu ojcowskiego, powinniśmy przyjąć wynagrodzenie za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc urodzenia dziecka?

Nie. Podstawę wymiaru świadczeń z ubezpieczenia społecznego ustala się indywidualnie dla każdego ubezpieczonego (przyjmując uzyskane przez niego wynagrodzenie) tak, jak indywidualnie rozpatruje się prawo do tych świadczeń. Dlatego też podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego ojcu dziecka korzystającego z:

  • urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu przez matkę dziecka co najmniej 14 tygodni tego urlopu,
     
  • dodatkowego urlopu macierzyńskiego bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego przez matkę dziecka,
     
  • urlopu ojcowskiego,

stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez ojca dziecka za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym rozpocznie on korzystanie z tego urlopu.

Powyższe wynika z art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.), dalej: ustawy zasiłkowej.

Jeżeli więc pracownik korzysta z urlopu ojcowskiego w kwietniu 2013 r., to podstawę wymiaru przysługującego zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r. Data urodzenia dziecka, tak jak okres urlopu wykorzystanego przez matkę dziecka, nie ma wpływu na ustalenie podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka.

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 28 października 2012 r. Od dnia porodu do 13 kwietnia 2013 r. korzystała z urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Z tego tytułu pobierała zasiłek macierzyński. Podstawę wymiaru zasiłku stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od października 2011 r. do września 2012 r. (przed porodem nie korzystała ze świadczeń chorobowych) w wysokości 3.365,31 zł.

W okresie od 22 kwietnia do 5 maja 2013 r. ojciec dziecka korzysta z urlopu ojcowskiego. Podstawę wymiaru przysługującego w tym okresie zasiłku macierzyńskiego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od kwietnia 2012 r. do marca 2013 r. w wysokości 2.726,76 zł.

Dodajmy, że ojciec dziecka może korzystać z urlopu ojcowskiego w tym samym czasie, w którym matka dziecka przebywa na urlopie macierzyńskim (lub dodatkowym urlopie macierzyńskim). Także rodzice niebędący pracownikami, nieuprawnieni do urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego, mogą jednocześnie pobierać zasiłek macierzyński przez okres odpowiadający okresowi tych urlopów.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

czerwiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
5
6
7
8
9
10
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.