zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (465) z dnia 1.08.2018

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla wykonawcy pracy nakładczej?

Od lipca br. zatrudniamy osobę na podstawie umowy o pracę nakładczą. Jest ona wynagradzana stawką jednostkową w wysokości 6,50 zł/szt. Dodatkowo otrzymuje miesięczny ekwiwalent z tytułu użytkowania własnych narzędzi oraz premię miesięczną. W tym samym miesiącu przez 4 dni była niezdolna do pracy z powodu choroby. Jakie świadczenia chorobowe jej przysługują i jak ustalić podstawę ich wymiaru? Nadmieniamy, że do końca czerwca br. osoba ta była zatrudniona w innej firmie na podstawie umowy o pracę.

Jeżeli wykonawca pracy nakładczej przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i udokumentował odpowiednią jego długość, to nabył prawo do świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Podstawę jego wymiaru należy ustalić zgodnie z art. 48, 49, 5052 ustawy zasiłkowej, co wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

Przepisy prawne Rozporządzenie w sprawie uprawnień
pracowniczych osób wykonujących pracę
nakładczą dostępne jest w serwisie
www.przepisy.gofin.pl

Praca nakładcza uregulowana została przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz. U. z 1976 r. nr 3, poz. 19 z późn. zm.), dalej rozporządzenia. Jest to forma pośrednia między zatrudnieniem pracowniczym a cywilnoprawnym. Co do zasady, jest wykonywana w domu, poza siedzibą i kontrolą zatrudniającego.

Osoby wykonujące pracę nakładczą (wykonawcy) podlegają:

Nie podlegają natomiast ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 12 ust. 2 ustawy o sus).

W związku z tym, że wykonawca pracy nakładczej podlega dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu, prawo do świadczeń chorobowych nabywa po okresie wyczekiwania wynoszącym 90 dni nieprzerwanego podlegania temu ubezpieczeniu. Wlicza się do niego poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

Zgodnie z § 12 ust. 5 rozporządzenia, wykonawcy przysługuje prawo do wynagrodzenia określonego w art. 92 K.p. A zatem jest uprawniony do wynagrodzenia za czas choroby trwającej łącznie do 33 (14) dni w ciągu roku kalendarzowego, a następnie zasiłku chorobowego, począwszy od 34. (15.) dnia choroby.

Ważne: Wykonawcy pracy nakładczej, który najpóźniej w roku poprzedzającym niezdolność do pracy ukończył 50 lat, przysługuje wynagrodzenie chorobowe łącznie za okres do 14 dni w roku kalendarzowym.

Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych przysługujących wykonawcy, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby lub opieki przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego (i nabył prawo do świadczenia), stanowi przeciętny miesięczny przychód osób wykonujących pracę nakładczą na rzecz danego płatnika składek za miesiąc, w którym powstało prawo do zasiłku (art. 49 ust. 1 pkt 4 ustawy zasiłkowej). Za przychód, o którym mowa, uważa się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Uwzględnieniu podlegają zatem również premie, nagrody i inne składniki wynagrodzenia, w kwocie faktycznie wypłaconej za miesiące kalendarzowe, z których przychód przyjmuje się do ustalenia tej podstawy. Nie ma znaczenia, czy są one pomniejszane czy też nie za okresy absencji chorobowej i pobierania świadczeń z tego tytułu.

Zwracamy uwagę! Przy ustalaniu podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe wykonawcy pracy nakładczej stosuje się odpowiednio wyłączenia z oskładkowania niektórych rodzajów przychodów wymienionych w § 2 rozporządzenia składkowego (§ 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia składkowego). Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 9 tego aktu prawnego, nie podlega oskładkowaniu ekwiwalent pieniężny za użyte przy wykonywaniu pracy narzędzia, materiały lub sprzęt, będące własnością wykonawcy.

Do wykonawców pracy nakładczej nie stosuje się przepisu art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej, określającego najniższą podstawę wymiaru świadczeń chorobowych.

W sytuacji, gdy okres ubezpieczenia chorobowego rozpoczął się po przerwie nieprzekraczającej 30 dni od ustania ubezpieczenia chorobowego z innego tytułu, a niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczenia stosuje się odpowiednio przepis art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Oznacza to, że do podstawy wymiaru świadczenia przyjmuje się wynagrodzenie, które ubezpieczony osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy (tzw. wynagrodzenie uzupełnione) - art. 49 ust. 2 ustawy zasiłkowej.

Przykład

Zakładamy, że wykonawca, o którym mowa w pytaniu, do 30 maja 2018 r. był zatrudniony na podstawie umowy o pracę trwającej 3 lata. Obecna umowa została zawarta od 5 czerwca 2018 r. Ubezpieczony był niezdolny do pracy z powodu choroby, po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w okresie od 17 do 25 czerwca 2018 r. Ponieważ przerwa w ubezpieczeniu chorobowym nie przekroczyła 30 dni (trwała 5 dni), nabył on prawo do wynagrodzenia chorobowego. Podstawę jego wymiaru stanowiło wynagrodzenie za czerwiec 2018 r. w wysokości, jaką by uzyskał, gdyby przepracował cały miesiąc.

Za 17 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu w czerwcu 2018 r. (od 5 do 16 i od 26 do 30 czerwca) wykonawca uzyskał 1.393,66 zł (kwota pomniejszona o finansowane przez ubezpieczonego składki na ubezpieczenia społeczne). Do podstawy wymiaru świadczenia przyjęto kwotę 2.459,40 zł, tj. 1.393,66 zł : 17 dni x 30 dni.

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.