zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 84 (1438) z dnia 19.10.2017

Gdy zasiłek macierzyński okaże się niższy od 1.000 zł

Na początku października br. pracownica urodziła dziecko i przebywa obecnie na urlopie macierzyńskim. Ponieważ jest ona zatrudniona w naszym przedszkolu jedynie na 1/8 etatu, wysokość należnego jej zasiłku macierzyńskiego nie będzie przekraczała 1.000 zł miesięcznie. Czy w tej sytuacji przysługuje jej podwyższenie zasiłku do wspomnianej wartości?

Odpowiedź na zadane pytanie uzależniona jest od tego, czy pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego również z innego tytułu (innych tytułów), a jeżeli tak, to czy po zsumowaniu poszczególnych wartości zasiłek nadal nie będzie przekraczał 1.000 zł miesięcznie.

Zasadą jest, iż w przypadku gdy miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (pdof) jest niższa niż kwota świadczenia rodzicielskiego, a więc od 1.000 zł, kwotę zasiłku macierzyńskiego pomniejszonego o zaliczkę na pdof podwyższa się do wysokości świadczenia rodzicielskiego.

Stanowi o tym art. 31 ust. 3a ustawy zasiłkowej, która jednocześnie w art. 62 ust. 4-6 reguluje kwestię ustalania prawa do podwyższenia zasiłku macierzyńskiego w przypadku uprawnienia do tego świadczenia z więcej niż jednego tytułu. Podwyższenie to przysługuje jedynie wówczas, gdy łączna kwota wypłacanych zasiłków macierzyńskich, pomniejszonych o zaliczkę na pdof, okaże się niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego. W celu ustalenia, czy faktycznie tak jest, ubezpieczony, uprawniony do zasiłku macierzyńskiego z więcej niż jednego tytułu, zobowiązany jest do poinformowania każdego płatnika zasiłku o prawie do zasiłku macierzyńskiego z innych tytułów oraz jego wysokości.

Gdy po zsumowaniu okaże się, że łączna kwota wypłacanych zasiłków macierzyńskich jest niższa niż wysokość świadczenia rodzicielskiego, podwyższony zasiłek macierzyński wypłaca:

  • płatnik wskazany przez ubezpieczonego lub
     
  • ZUS - w przypadku gdy jest jednym z płatników zasiłku.

Dokumenty niezbędne do wypłaty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego do wysokości świadczenia rodzicielskiego:

- oświadczenie ubezpieczonego, w którym wskazuje czy zasiłek macierzyński przysługuje mu z więcej niż jednego tytułu, a jeżeli tak, to który płatnik jest zobowiązany do wypłacenia kwoty podwyższenia zasiłku macierzyńskiego oraz potwierdza, że podwyższenie zasiłku macierzyńskiego nie jest pobierane z innego tytułu,
- zaświadczenia pozostałych płatników zasiłku za miesiąc, w którym przysługuje podwyższenie zasiłku do kwoty świadczenia rodzicielskiego, zawierające informacje o okresie przysługującego zasiłku oraz o miesięcznej kwocie zasiłku po pomniejszeniu o zaliczkę na pdof oraz za miesiące, w których nastąpiła zmiana w wysokości przysługującego zasiłku macierzyńskiego i jego okresie.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Prenumerata 2018 r. - www.sklep.gofin.pl
Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

kwiecień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60