zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (458) z dnia 10.04.2018

Ustalanie wysokości zasiłku macierzyńskiego po przerwie w korzystaniu z urlopu rodzicielskiego

Pracownica bezpośrednio po urlopie macierzyńskim wykorzystała 16 tygodni urlopu rodzicielskiego, a następnie wróciła do pracy. Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za część urlopu rodzicielskiego złożyła w ciągu 21 dni po porodzie. Po kilku tygodniach zdecydowała się na wykorzystanie pozostałych 16 tygodni urlopu rodzicielskiego (ojciec dziecka nie korzystał z tego uprawnienia). W jaki sposób obliczyć wysokość zasiłku macierzyńskiego?

Jeśli przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego wyniosła co najmniej trzy miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru zasiłku należy ustalić od nowa, a jeżeli była krótsza, należy przyjąć podstawę wymiaru obliczoną dla poprzednio wypłacanego zasiłku.

Zgodnie z art. 1821c K.p., urlop rodzicielski jest udzielany:

  • jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia,
     
  • bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia.

W wymiarze do 16 tygodni urlop rodzicielski może być udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu, przy czym liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Żadna z części tego urlopu nie może być krótsza niż 8 tygodni, z wyjątkiem pierwszej, która w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni oraz w sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w pełnym wymiarze nie później niż w ciągu 21 dni po porodzie skutkuje wypłatą zasiłku macierzyńskiego przez cały okres jego trwania w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Pracownica, o której mowa w pytaniu, złożyła wprawdzie wniosek o urlop rodzicielski w ciągu 21 dni po porodzie, ale tylko za okres 16 tygodni urlopu rodzicielskiego co oznacza, że skorzystała z trybu określonego w art. 1821d K.p., który określa jedynie najpóźniejszy termin złożenia wniosku. W związku z tym za pierwsze 6 tygodni tego urlopu przysługiwał jej zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru, natomiast za pozostały okres w wysokości 60% tej podstawy.

Ponowne skorzystanie z tego uprawnienia po przerwie w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego (lub innego rodzaju świadczenia) nie spowoduje zmiany jego wysokości. W takim przypadku zasiłek macierzyński nadal należy wypłacać w wysokości 60% podstawy wymiaru. Gdyby jednak przerwa między okresami pobierania zasiłku macierzyńskiego trwała co najmniej 3 miesiące kalendarzowe, to zostałaby ustalona nowa podstawa wymiaru tego świadczenia (art. 43 ustawy zasiłkowej). Stanowiłoby ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym pracownica ponownie przeszła na urlop rodzicielski, po wyłączeniu z niego miesięcy, w których (z powodu pobierania zasiłku chorobowego i macierzyńskiego) przepracowała mniej niż połowę obowiązującego czasu pracy (art. 38 ust. 2 pkt 1 ustawy zasiłkowej).

Przykład

Pracownica po 6-miesięcznym okresie niezdolności do pracy 23 marca 2017 r. urodziła dziecko i korzystała z urlopu macierzyńskiego, a następnie urlopu rodzicielskiego przez 16 tygodni, pobierając zasiłek macierzyński (wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego złożyła przed końcem marca 2017 r.). Podstawę wymiaru zasiłku stanowiła kwota 3.020,15 zł. Z dniem 30 listopada 2017 r. wróciła do pracy.

W okresie od 26 lutego do 17 czerwca 2018 r. pracownica korzysta z pozostałej części urlopu rodzicielskiego. Przerwa w pobieraniu zasiłku macierzyńskiego trwała dwa miesiące kalendarzowe (grudzień 2017 r. i styczeń 2018 r.), zatem podstawę jego wymiaru nadal stanowi kwota 3.020,15 zł.

Gdyby z pozostałej części urlopu rodzicielskiego pracownica korzystała od 1 marca do 20 czerwca 2018 r., czyli po przerwie trwającej 3 miesiące kalendarzowe, to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowiłoby przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od marca 2017 r. do lutego 2018 r., po wyłączeniu miesięcy od marca do listopada 2017 r., w których korzystała z zasiłku chorobowego i macierzyńskiego (w listopadzie 2017 r. przepracowała 1 dzień). Do obliczenia zasiłku macierzyńskiego zostałoby przyjęte przeciętne wynagrodzenie za 3 pozostałe miesiące, tj. od grudnia 2017 r. do lutego 2018 r.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

październik 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.