zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 24 (474) z dnia 10.12.2018

Zasiłek macierzyński z dwóch tytułów dla pracownika-przedsiębiorcy za okres urlopu ojcowskiego

Pracownik zatrudniony na 1/2 etatu dodatkowo prowadzi działalność gospodarczą. Ponieważ z umowy o pracę uzyskuje wynagrodzenie niższe od płacy minimalnej, z działalności podlega ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu, a ponadto przystąpił do ubezpieczenia chorobowego. W drugiej połowie grudnia 2018 r. będzie korzystał z 2-tygodniowego urlopu ojcowskiego udzielonego na nowo narodzone dziecko. Czy w tym okresie musi też wykorzystać prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający temu urlopowi z tytułu ubezpieczenia jako przedsiębiorca?

Nie. Pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia (art. 1823 § 1 K.p.).

Urlop ten może być wykorzystany jednorazowo albo nie więcej niż w 2 częściach, z których żadna nie może być krótsza niż tydzień. Jest on udzielany na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Za okres urlopu ojcowskiego przysługuje zasiłek macierzyński.

Ważne: Jeżeli ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu równocześnie z dwóch różnych tytułów (np. z umowy o pracę i z działalności gospodarczej), zasiłek z ubezpieczeń społecznych wypłaca się z każdego z tych tytułów.

Zgodnie z § 26 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87), dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego przysługującego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego jest m.in. oświadczenie ubezpieczonego, czy zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego został pobrany z innego tytułu.

ZUSW związku z treścią tego dokumentu powstała wątpliwość, czy urlop ojcowski udzielony pracownikowi przez pracodawcę może być wykorzystany w innym terminie niż zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego należnego z tytułu prowadzonej działalności? Z takim zapytaniem nasze Wydawnictwo zwróciło się do ZUS. W uzyskanej 7 listopada 2018 r. odpowiedzi czytamy, że: "W przypadku, gdy ojciec dziecka jest pracownikiem i jednocześnie podlega ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego ustala się analogicznie jak w przypadku ojca, który jest zatrudniony u więcej niż jednego pracodawcy.

(...) ojciec dziecka może pobierać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego z obu tytułów w tym samym czasie albo w różnych terminach.

W przypadku korzystania z zasiłku macierzyńskiego w różnych terminach, zasadne jest, by w oświadczeniu, które jest wymagane przepisami § 26 pkt. 2 rozporządzenia Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2015 r. (...), ubezpieczony ojciec dziecka poinformował płatnika zasiłku o tym, że ma inny, trwający równolegle tytuł do pobierania zasiłku macierzyńskiego.".

Przykład

Pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy za wynagrodzeniem niższym od płacy minimalnej. Równocześnie prowadzi działalność gospodarczą, z tytułu której podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu.

W grudniu br. wystąpił do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni (od 17 do 30 grudnia br.) na dziecko urodzone 5 listopada br. W tym terminie nie zamierza pobierać zasiłku macierzyńskiego z działalności. Pracodawca udzieli urlopu na wskazany wyżej okres i dokona wypłaty zasiłku macierzyńskiego.

Zakładamy, że w styczniu 2019 r. ubezpieczony wystąpi do ZUS o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu ojcowskiego, tj. od 7 do 20 stycznia 2019 r. W oświadczeniu wskaże, iż w grudniu 2018 r. otrzymał zasiłek macierzyński za okres udzielonego urlopu ojcowskiego. ZUS powinien dokonać wypłaty tego zasiłku za wskazany okres.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.