zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (486) z dnia 10.06.2019

Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego po rezygnacji z urlopu rodzicielskiego

1) Pracownica kilka dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze. Zasiłek macierzyński wypłacamy jej zatem w wysokości 80% podstawy wymiaru. Z końcem czerwca br. wykorzysta ona okres urlopu macierzyńskiego i pomimo złożonego wcześniej wniosku zamierza zrezygnować w urlopu rodzicielskiego. Czy będziemy zobowiązani do wyrównania zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy jego wymiaru?

Tak, o ile z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego nie będzie korzystał ojciec dziecka.

Co do zasady, zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru. Zasiłek w tej wysokości wypłaca się również za okres do 6 tygodni urlopu rodzicielskiego (do 8 tygodni w razie urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie). Od 7. (9.) tygodnia urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński wynosi 60% podstawy wymiaru. Tak stanowi art. 31 ust. 1 i 2 ustawy zasiłkowej.

Pracownicy, która w ciągu 21 dni po porodzie złożyła wniosek o udzielenie, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, zasiłek macierzyński wypłaca się w wysokości 80% podstawy wymiaru za cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem. Ten termin złożenia wniosku pozwala pracownicy na rezygnację z całości lub z części tego urlopu, na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Z tym jednak, że wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru przysługuje wyłącznie wówczas, gdy rezygnacja obejmie:

  • cały urlop rodzicielski lub
     
  • okres urlopu rodzicielskiego przypadający po wykorzystaniu 6 (8) tygodni.

Wyrównanie przysługuje jednak pod warunkiem niepobrania tego zasiłku przez ubezpieczonego ojca dziecka za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, lub za okres odpowiadający okresowi co najmniej 26 tygodni urlopu rodzicielskiego (por. ust. 171 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej). Jak wyjaśnił ZUS, wypłata wyrównania zasiłku macierzyńskiego powinna nastąpić w terminach określonych w art. 64 ustawy zasiłkowej, czyli w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów, ale nie później niż w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku w sprawie rezygnacji z zasiłku za dalszy okres lub innego dokumentu niezbędnego do wypłaty wyrównania (np. zaświadczenie pracodawcy o terminie zaprzestania korzystania z urlopu rodzicielskiego, jeżeli zasiłek jest wypłacany przez ZUS).

Przykład

Pracownica urodziła dziecko 2 lutego 2019 r. i do 21 czerwca 2019 r. (140 dni) korzysta z urlopu macierzyńskiego. W dniu 12 lutego 2019 r. złożyła wniosek o udzielenie jej urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze od 22 czerwca 2019 r. do 31 stycznia 2020 r.

Zasiłek macierzyński za cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie stanowiące podstawę wymiaru zasiłku wyniosło 3.451,60 zł (kwota pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownicę). Stawka dzienna zasiłku macierzyńskiego wynosi 92,04 zł, tj. 3.451,60 zł x 80% : 30. Za cały okres urlopu macierzyńskiego pracownica otrzyma zasiłek w łącznej wysokości 12.885,60 zł, tj. 92,04 zł x 140 dni.

Kalkulatory Kalkulator urlopu macierzyńskiego
i rodzicielskiego dostępny jest w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

Przyjmujemy, że pracownica 31 maja 2019 r. złożyła wniosek o rezygnacji z urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze, w którym poinformowała również, że z urlopu tego nie skorzysta ojciec dziecka.

Pracodawca wyrówna wysokość zasiłku macierzyńskiego, za cały okres urlopu macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru. Kwota tego wyrównania wyniesie 3.221,40 zł, tj. 3.451,60 zł x 100% : 30 = 115,05 zł (stawka dzienna); 115,05 zł x 140 dni = 16.107 zł; 16.107 zł - 12.885,60 zł = 3.221,40 zł.


Zwracamy uwagę!
Rezygnacja tylko z części urlopu rodzicielskiego, czyli po wykorzystaniu więcej niż 6 (8) tygodni tego urlopu, nie uzasadnia wyrównania zasiłku macierzyńskiego wypłaconego w wysokości 80% podstawy wymiaru do 100% tej podstawy. Wyrównanie zasiłku macierzyńskiego do 100% może nastąpić wyłącznie, gdy rezygnacja obejmuje pełny wymiar urlopu rodzicielskiego lub 26 tygodni tego urlopu.


2) Jeśli pracownica zrezygnuje z urlopu rodzicielskiego na rzecz pracownika - ojca dziecka, to w jakiej wysokości będzie on otrzymywał zasiłek macierzyński? Czy wówczas otrzyma ona wyrównanie zasiłku do 100% podstawy wymiaru?

W przedstawionej sytuacji pracownica nie otrzyma wyrównania zasiłku macierzyńskiego do 100% podstawy wymiaru. Ojciec dziecka będzie uprawniony do zasiłku macierzyńskiego w wysokości wypłacanej wcześniej matce dziecka, tj. 80% podstawy wymiaru. Podstawę jego wymiaru będzie stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za miesiące (odpowiednio 12 lub pełne kalendarzowe) poprzedzające rozpoczęcie przez niego urlopu rodzicielskiego.

Ewentualna późniejsza rezygnacja przez ojca z części urlopu rodzicielskiego nie będzie podstawą do wyrównania wysokości wypłaconego zasiłku.

www.Zasilki.pl - Zasiłek macierzyński:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekMacierzynski.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2019
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.