zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (603) z dnia 1.05.2024

Ustalenie podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego bezpośrednio po urlopie wychowawczym

Pracownica w okresie od 2 stycznia do 2 marca 2023 r. korzystała z urlopu wypoczynkowego, a następnie od 3 marca 2023 r. do 31 marca 2024 r. przebywała na urlopie wychowawczym. W lutym 2024 r. wypłacono jej dodatkowe wynagrodzenie za 2023 r. proporcjonalnie zmniejszone o czas nieobecności. W kwietniu 2024 r. pracownica otrzymała kilkudniowe zwolnienie lekarskie z tytułu opieki nad chorym dzieckiem. Jak należy ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem ustala się na zasadach określonych dla zasiłku chorobowego (art. 47 ustawy zasiłkowej). Gdy pracownik oprócz wynagrodzenia zasadniczego otrzymuje także składnik przysługujący za okresy roczne, podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi suma:

  • przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego co do zasady za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała konieczność sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem (art. 36 ust. 1 ustawy zasiłkowej) oraz
  • 1/12 kwoty składnika rocznego wypłaconego pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym była sprawowana opieka (art. 42 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

Jeżeli w okresie 12 miesięcy kalendarzowych uwzględnianych przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku pracownik nie osiągnął pełnego wynagrodzenia wskutek nieprzepracowania części miesiąca z przyczyn usprawiedliwionych, to wyłącza się lub przyjmuje po uzupełnieniu wynagrodzenie za miesiące, w których odpowiednio przepracował mniej niż połowę albo co najmniej połowę obowiązującego go w danym miesiącu czasu pracy (art. 38 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Ważne: W razie gdy pracownik był nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, np. z powodu urlopu wychowawczego, przez cały okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających sprawowanie opieki, to podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi uzupełnione wynagrodzenie za miesiąc, w którym powstała konieczność zapewnienia osobistej opieki choremu dziecku.

Korzystanie przez pracownika z urlopu wychowawczego przed okresem sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem ma także wpływ na sposób ustalenia kwoty składnika rocznego (tu dodatkowe wynagrodzenie roczne, dalej DWR), którą należy przyjąć do podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego. Jeśli bowiem urlop wychowawczy:

  • rozpoczął się przed okresem, z którego DWR jest przyjmowane do podstawy wymiaru zasiłku i zakończył się w trakcie tego okresu, to DWR powinno być uwzględnione w tej podstawie proporcjonalnie do liczby pełnych kalendarzowych miesięcy zatrudnienia w roku, z którego składnik roczny jest przyjmowany,
  • rozpoczął się i zakończył w trakcie roku, z którego DWR jest przyjmowane do podstawy wymiaru zasiłku bądź też rozpoczął się w trakcie tego roku, ale zakończył się w roku, w którym wystąpiła konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem, to DWR uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku po uprzednim uzupełnieniu.

ZUSTak wynika z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej. W komentarzu tym ZUS podał także metody uzupełnienia DWR, a mianowicie można go dokonać: "(...) z zastosowaniem metody przewidzianej dla zmiennych składników wynagrodzenia, tj. kwotę otrzymanego składnika rocznego, po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek, dzieli się przez liczbę dni przepracowanych w roku kalendarzowym oraz mnoży przez liczbę dni, którą pracownik przepracowałby w roku kalendarzowym albo z zastosowaniem metody przewidzianej dla stałych składników wynagrodzenia, tj. może być przyjęty w kwocie, którą pracownik otrzymałby, gdyby w danym roku kalendarzowym nie chorował, a więc w kwocie równej 8,5% sumy pełnego wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie.".

`
Na temat uwzględniania DWR w podstawie wymiaru zasiłku w bieżącym roku pisaliśmy m.in. w  UiPP nr 4, str. 14, nr 6, str. 14 nr 7, str. 20.

Wyboru jednej z ww. metod uzupełniania DWR dokonuje pracodawca. Powinien stosować ją wobec wszystkich pracowników.

Odnosząc powyższe do pytania Czytelnika, podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego pracownicy w kwietniu 2024 r. stanowi suma uzupełnionego wynagrodzenia za kwiecień 2024 r. oraz 1/12 uzupełnionej kwoty DWR za 2023 r. (odpowiednio według metody przewidzianej dla stałych lub zmiennych składników wynagrodzenia).

Przykład

Przyjmujemy, że pracownik z pytania jest wynagradzany w stałej miesięcznej wysokości: w 2023 r. - 5.500 zł, a w 2024 r. - 6.000 zł. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego za kwiecień 2024 r. stanowi uzupełnione wynagrodzenie za kwiecień 2024 r. (tj. kwota z umowy o pracę pomniejszona o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownika). Do tego wynagrodzenia pracodawca doliczy 1/12 uzupełnionej kwoty DWR za 2023 r. Pracodawca przy uzupełnianiu DWR stosuje metodę przewidzianą dla stałych składników wynagrodzenia.

Podstawa wymiaru wyniosła 5.580,81 zł, zgodnie z wyliczeniem:

  • uzupełnione wynagrodzenie za kwiecień br.: 6.000 zł - 822,60 zł = 5.177,40 zł,
  • uzupełnione DWR za 2023 r.: 5.500 zł x 12 m-cy = 66.000 zł, 66.000 zł x 8,5% = 5.610 zł,
  • 1/12 DWR za 2023 r.: (5.610 zł - 769,14 zł) : 12 = 403,41 zł,
  • podstawa wymiaru zasiłku: 5.177,40 zł + 403,41 zł = 5.580,81 zł.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

lipiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
25
26
27
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.