zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 89 (1755) z dnia 5.11.2020

Stawka dzienna zasiłku opiekuńczego

Pracownik sprawował opiekę nad chorym dzieckiem przez parę dni września br., a następnie przez kilka dni października 2020 r. Dla celów obliczenia zasiłku opiekuńczego za oba te okresy przyjąłem tę samą podstawę wymiaru zasiłku, jednak ustalając stawkę dzienną świadczenia za poszczególne miesiące podstawę tę podzieliłem przez liczbę dni kalendarzowych przypadających w danym miesiącu, tj. za wrzesień przez 30, a za październik przez 31. Czy słusznie?

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego za kilka dni października 2020 r. faktycznie powinna stanowić ta sama podstawa, która została ustalona dla celów obliczania zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi za wrzesień 2020 r. Wynika to z faktu, iż przerwa między tymi świadczeniami była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe. A w takim przypadku podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należnego po przerwie nie ustala się na nowo.

Stanowi o tym art. 43 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020r. poz. 870), zwanej ustawą zasiłkową.

Ustawodawca przewidział pewne odstępstwo od tej reguły, związane ze zmianą wymiaru czasu pracy, jednak z treści pytania nie wynika, aby miało tu ono zastosowanie.

O ile więc Czytelnik przyjął prawidłową podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego należnego pracownikowi za kilka dni października 2020 r., to nie można już tego powiedzieć o stawce dziennej świadczenia. Niezależnie bowiem od liczby dni kalendarzowych przypadających w danym miesiącu, ustalając tę wartość, odpowiednią procentowo podstawę wymiaru zasiłku dzieli się zawsze przez 30 (patrz wzór). Wynika to wprost z art. 36 ust. 3 z uwzględnieniem art. 47 ustawy zasiłkowej, zgodnie z którym podstawę wymiaru zasiłku chorobowego (odpowiednio zasiłku opiekuńczego) za jeden dzień niezdolności do pracy (prawa do świadczenia) stanowi 1/30 część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.

Przy niezmiennej podstawie wymiaru zasiłku opiekuńczego nie powinna zatem ulec zmianie również stawka dzienna tego świadczenia, którego miesięczna wysokość wynosi zawsze 80% podstawy wymiaru (art. 35 ust. 1 ustawy zasiłkowej) - przykład.

Wzór na ustalenie stawki dziennej świadczenia chorobowego

SD = P × W% : 30

gdzie:

SD - stawka dzienna świadczenia
P - podstawa wymiaru świadczenia
W - właściwy dla danego rodzaju świadczenia procent podstawy jego wymiaru

Przykład

Załóżmy, że pracownik, o którym mowa w pytaniu:

- jest zatrudniony od 1 stycznia 2019 r.,
- sprawował opiekę nad chorym dzieckiem w okresie od 14 do 21 września 2020 r. (przez 8 dni) oraz od 12 do 16 października 2020 r. (przez 5 dni),
- wcześniej nie korzystał z żadnych innych świadczeń chorobowych,

a podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego, ustalona w oparciu o wynagrodzenie wypłacone mu za okres od września 2019 r. do sierpnia 2020 r., wyniosła 3.569,20 zł.

Zatem należny mu zasiłek opiekuńczy wynosi odpowiednio za:

- 8 dni września 2020 r. - 761,44 zł, co wynika z wyliczenia:
3.569,20 zł × 80% : 30 = 95,18 zł - stawka dzienna zasiłku opiekuńczego,
95,18 zł × 8 = 761,44 zł - wysokość należnego zasiłku;
- 5 dni października 2020 r. - 475,90 zł, zgodnie z wyliczeniem:
stawka dzienna zasiłku opiekuńczego bez zmian - 95,18 zł,
95,18 zł × 5 = 475,90 zł.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.