Gazeta Podatkowa nr 65 (2148) z dnia 12.08.2024
Wniosek o zasiłek z tytułu opieki zazwyczaj jest konieczny
Pracownik od 1 lipca 2024 r. przez 10 dni sprawował opiekę nad swoją 5-letnią córką, co wynika z wystawionego mu e-ZLA. Nie była to jego pierwsza opieka, w związku z czym najprawdopodobniej miał prawo do zasiłku opiekuńczego, tak jak poprzednio, który pobrał za okres od 24 do 28 czerwca 2024 r. Oczekiwałam od niego ponownego wniosku, którego nie złożył mimo moich ponagleń. Czy powinnam była wypłacić zasiłek z tytułu opieki, mimo braku wniosku, ale z uwagi na przerwę w tym świadczeniu przypadającą na dni wolne od pracy dla pracownika? Jeśli wniosek pracownika jest konieczny, to ile czasu ma on na jego złożenie?
Postępowanie w sprawie zasiłku opiekuńczego jest postępowaniem wnioskowym. Podstawowym dokumentem, w oparciu o który płatnik zasiłków ustala prawo do tego świadczenia i jego wysokość oraz wypłaca tę należność jest wniosek o zasiłek opiekuńczy. Dodatkowo gdy płatnikiem zasiłku opiekuńczego jest ZUS, wówczas istotne jest jeszcze sporządzane przez płatnika składek zaświadczenie zawierające zestawienie składników wynagrodzenia stanowiących podstawę wymiaru zasiłku.
Przesłanki uprawniające do zasiłku opiekuńczego szczegółowo reguluje rozdział 7 ustawy zasiłkowej, natomiast tryb postępowania o zasiłek opiekuńczy po części reguluje wskazana ustawa i dodatkowo rozporządzenie MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków (...). W myśl § 27 wskazanego rozporządzenia, dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest, złożony w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego podpisanego kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym, podpisem osobistym albo z wykorzystaniem sposobu potwierdzania pochodzenia oraz integralności danych dostępnego w systemie teleinformatycznym udostępnionym bezpłatnie przez ZUS, na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS lub na adres do doręczeń elektronicznych, wniosek o zasiłek opiekuńczy, zawierający dane określone w załączniku nr 6 do tego rozporządzenia.
To zatem, że w ocenie Czytelniczki pracownik miał prawo do zasiłku opiekuńczego nie powoduje, iż należało go wypłacić. Słusznie zatem zrobiła Czytelniczka, wstrzymując się z wypłatą tego świadczenia z uwagi na brak wniosku pracownika w tym zakresie. W oparciu bowiem o dane wskazane w tym wniosku Czytelniczka będzie mogła ocenić, czy pracownik rzeczywiście spełnia warunki do zasiłku opiekuńczego. Tylko w jednej z sytuacji organ rentowy wskazuje na brak konieczności składania przez ubezpieczonego wniosku (patrz ramka). Ta sytuacja nie ma jednak zastosowania w przypadku opisanym przez Czytelniczkę.
Jeśli natomiast chodzi o przedawnienie świadczeń chorobowych, to na zasadach wskazanych w art. 67 ust. 1-2 ustawy zasiłkowej, roszczenie o wypłatę zasiłku, m.in. opiekuńczego, przedawnia się po upływie 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który zasiłek przysługuje. Przy czym, jeśli niezgłoszenie roszczenia o wypłatę zasiłku nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby uprawnionej, termin 6 miesięcy liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.
Kiedy ubezpieczony nie musi składać wniosku o zasiłek opiekuńczy? Przyznanie i wypłata zasiłku opiekuńczego następuje po złożeniu przez ubezpieczonego wniosku o ten zasiłek (Z-15A, Z-15B), zawierającego dane, o których mowa w rozporządzeniu MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków (...). Wniosek nie jest wymagany, jeżeli ubezpieczony występuje o zasiłek opiekuńczy za kolejny nieprzerwany okres w związku z opieką nad tym samym dzieckiem albo tym samym chorym członkiem rodziny innym niż dziecko oraz nie zmieniły się okoliczności podane wcześniej we wniosku o zasiłek. |
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|