zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (555) z dnia 1.05.2022

Podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego, gdy opieka nad dzieckiem przypada w pierwszym miesiącu zatrudnienia

Od 11 kwietnia 2022 r. zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy, który jest wynagradzany stałą stawką miesięczną oraz stawką akordową. W miesiącu tym sprawował osobistą opiekę nad chorym dzieckiem. Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego, zgodnie z art. 47 ustawy zasiłkowej, stosuje się odpowiednio przepisy art. 36-4245 ustawy zasiłkowej. Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego przysługującego pracownikowi z krótkim stażem stanowi zatem przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Ważne: Jeżeli konieczność sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi wynagrodzenie, które pracownik osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, tzw. wynagrodzenie uzupełnione (art. 37 ust. 1 ustawy zasiłkowej).

Metoda uzupełniania wynagrodzenia w sytuacji, gdy niezdolność do pracy powstała w pierwszym miesiącu zatrudnienia uzależniona jest od sposobu wynagradzania pracownika, tj. w stałej miesięcznej wysokości bądź zmiennej. Przy zmiennym wynagrodzeniu znaczenie ma też fakt, czy w danym miesiącu pracownik otrzymał jakiekolwiek wynagrodzenie. Kwestie te reguluje art. 37 ust. 2 ustawy zasiłkowej i przedstawia tabela zamieszczona na następnej stronie:

sposób wynagradzania pracownika praca/wynagrodzenie
w pierwszym miesiącu
podstawa wymiaru zasiłku opiekuńczego
w stałej miesięcznej wysokości zarówno gdy pracownik przepracuje w tym miesiącu choćby jeden dzień, jak i nie przepracuje żadnego dnia wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub innym akcie nawiązującym stosunek pracy*)
w zmiennej wysokości (np. akordowe) przepracował choćby 1 dzień wynagrodzenie miesięczne obliczone przez podzielenie wynagrodzenia osiągniętego za przepracowane dni robocze przez liczbę dni przepracowanych i pomnożenie przez liczbę dni, które pracownik był obowiązany przepracować w tym miesiącu*)
nie osiągnął żadnego wynagrodzenia kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek*)
*) Kwoty po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne, które sfinansowałby pracownik.

W sytuacji wskazanej w pytaniu pracownik otrzymuje zarówno wynagrodzenie stałe, jak i zmienne. W takim przypadku podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi suma wynagrodzenia określonego w umowie o pracę oraz wynagrodzenia zmiennego uzupełnionego na powyższych zasadach (oczywiście po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne, które sfinansowałby pracownik).

Ważne: Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy zasiłkowej, podstawa wymiaru zasiłków z ubezpieczeń społecznych dla pracownika pełnoetatowego nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia, tj. w 2022 r. od kwoty 2.597,33 zł.

Przykład

Przyjmujemy założenie z pytania oraz że pracownik w umowie o pracę ma określone wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2.000 zł oraz wynagrodzenie akordowe.

Wariant 1 - pracownik sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem w okresie od 19 do 22 kwietnia 2022 r. (4 dni); za ten miesiąc otrzymał wynagrodzenie stałe - 1.133,32 zł oraz akordowe - 1.800 zł.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota 4.832,24 zł, zgodnie z wyliczeniem: 2.000 zł - 274,20 zł = 1.725,80 zł; (1.800 zł - 246,78 zł) : 10 dni przepracowanych x 20 dni obowiązujących do przepracowania w kwietniu = 3.106,44 zł; 1.725,80 zł + 3.106,44 zł = 4.832,24 zł.

Wariant 2 - pracownik sprawował osobistą opiekę nad dzieckiem w okresie od 12 do 30 kwietnia 2022 r. (19 dni); za ten miesiąc otrzymał wynagrodzenie stałe - 133,27 zł oraz akordowe - 0 zł.

W firmie na takim samym stanowisku zatrudnionych jest 6 pracowników, którzy w kwietniu 2022 r. uzyskali wynagrodzenie akordowe w łącznej wysokości 16.222,52 zł (po pomniejszeniu o finansowane przez nich składki na ubezpieczenia społeczne). Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota 4.429,55 zł, zgodnie z wyliczeniem: 2.000 zł - 274,20 zł = 1.725,80 zł; 16.222,52 zł : 6 = 2.703,75 zł; 1.725,80 zł + 2.703,75 zł = 4.429,55 zł.

Wariant 3 - przyjmujemy założenia te same co w wariancie 2, z tym że w firmie na takim samym lub podobnym stanowisku nie ma zatrudnionej ani jednej osoby.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota najniższej podstawy wymiaru zasiłku, tj. kwota 2.597,33 zł.

www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum Kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.