Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 4 (526) z dnia 10.02.2021
Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego po świadczeniu rehabilitacyjnym
Pracownik po wykorzystaniu okresu zasiłkowego i sześciu miesięcy świadczenia rehabilitacyjnego złożył wniosek o zasiłek opiekuńczy z tytułu sprawowania osobistej opieki nad chorym dzieckiem. We wniosku oświadczył, że nie ma domowników mogących zapewnić opiekę. Czy możemy dokonać wypłaty tego zasiłku, jeśli między świadczeniem rehabilitacyjnym a opieką nie wystąpiła przerwa?
Tak. Okres wypłaty zasiłku opiekuńczego (maksymalnie 60 dni w roku kalendarzowym) nie ma związku z okresem niezdolności do pracy z powodu choroby, za którą przysługuje zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne. W związku z tym, nawet gdyby pracownik wykorzystał cały 12-miesięczny okres tego świadczenia, to nic nie stałoby na przeszkodzie w pobieraniu zasiłku opiekuńczego (oczywiście, o ile pracownik spełnia warunki do jego przyznania).
W takim przypadku do obliczenia wysokości zasiłku opiekuńczego należy przyjąć kwotę, która stanowiła podstawę wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego (art. 43 ustawy zasiłkowej). Jeśli podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego wypłacanego przed nabyciem prawa do zasiłku opiekuńczego podlegała waloryzacji, to do obliczenia wysokości tego zasiłku przyjmuje się kwotę zwaloryzowaną.
www.Zasilki.pl - Zasiłek opiekuńczy:
Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
15.10.2024 (wtorek)
21.10.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|