zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 22 (424) z dnia 10.11.2016

Czy dodatkowe nagrody, w tym z okazji świąt, zwiększą podstawę wymiaru świadczeń chorobowych?

Pracownikom spółki wypłacamy nagrody za szczególny wkład pracy w wykonanie określonych zadań. Ich wysokość jest ustalana kwotowo przez kierownika zespołu. Oprócz tego z okazji różnych świąt przyznajemy pracownikom nagrody pieniężne, których wysokość jest zależna od zajmowanego stanowiska. Czy należy je wliczać do podstawy wymiaru świadczeń za czas choroby?

Przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków należy uwzględniać tylko nagrody wypłacone za szczególny wkład pracy.

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i zasiłków nie wlicza się składników wynagrodzenia, które są wypłacane za okresy pobierania tych świadczeń (art. 92 K.p. i art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej). Nie uwzględnia się w niej również nagród:

  • wypłaconych niezależnie od oceny pracy pracownika, na których przyznanie i wypłatę nie ma wpływu okres pobierania świadczenia chorobowego, a także
     
  • które nie są uzależnione bezpośrednio od indywidualnego wkładu pracy pracownika, ale od wyników grupy pracowników lub całego zakładu pracy i są wypłacane niezależnie od absencji pracownika.

Kryteriami przyznania nagród mogą być szczególne osiągnięcia zawodowe, uzyskanie oczekiwanego przez pracodawcę wyniku pracy lub - jak przedstawiono w pytaniu - szczególny wkład pracy w wykonanie określonych zadań. Takie nagrody są przyznawane wyłącznie za efektywną pracę pracownika, a nie za czas absencji chorobowej. Tym samym podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Wobec tego, że nie są związane z okresem pracy, sumuje się je z wynagrodzeniem za miesiąc, w którym zostały wypłacone.

Jeśli chodzi o nagrody przyznawane z okazji świąt, to z reguły są one niezależne od oceny pracy pracownika, a na ich wysokość nie ma wpływu okres pobierania świadczeń chorobowych, co najwyżej zajmowane stanowisko. Dla ich wypłaty nie ma znaczenia okres absencji chorobowej. Nie należy ich zatem wliczać do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych (por. ust. 296 komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Przykład

Pracownik jest wynagradzany stawką w stałej miesięcznej wysokości 2.000 zł. W marcu 2016 r. przyznano mu nagrodę świąteczną w kwocie 500 zł, natomiast we wrześniu 2016 r. otrzymał nagrodę w wysokości 300 zł za szczególne osiągnięcia w pracy.

W okresie od 26 października do 15 listopada 2016 r. (21 dni) jest niezdolny do pracy z powodu choroby. Z tego tytułu nabył prawo do wynagrodzenia chorobowego, którego podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od października 2015 r. do września 2016 r. w wysokości [(2.000 zł - 274,20 zł) x 11 m-cy] + [(2.000 zł + 300 zł) - 315,33 zł] x 1 m-c = 20.968,47 zł; 20.968,47 zł : 12 m-cy = 1.747,37 zł.


Zwracamy uwagę!
Składniki wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo za okres pobierania zasiłków przysługujących w czasie zatrudnienia (tu nagroda świąteczna), podlegają wliczeniu do podstawy wymiaru zasiłku za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego.

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

lipiec 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.