zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Gazeta Podatkowa nr 102 (1352) z dnia 22.12.2016

Czy po porodzie przysługuje wyrównanie zasiłku chorobowego?

Z różnych powodów nie chciałam informować swojego pracodawcy, że spodziewam się dziecka. Dlatego też lekarz - na moją prośbę - nie wpisywał na zwolnieniach lekarskich kodu B. W konsekwencji jednak należne mi świadczenia chorobowe były wypłacane w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku. Czy po przedłożeniu odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka pracodawca powinien wyrównać mi wypłacone świadczenia chorobowe do 100% podstawy wymiaru?

Choć odpis skrócony aktu urodzenia dziecka niewątpliwie potwierdza fakt, iż ubezpieczona była w ciąży, to jednak może okazać się niewystarczający dla celów wyrównania pobranych przed porodem świadczeń chorobowych.

Gdy niezdolność do pracy przypada w okresie ciąży, świadczenia chorobowe, tj. odpowiednio wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy, przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Tak wynika z art. 92 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666) oraz art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.), zwanej ustawa zasiłkową.

Przy czym niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży należy odpowiednio udokumentować. Z reguły na bieżąco potwierdza ją lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie, poprzez wpisanie w nim kodu literowego "B". Stanowi o tym art. 57 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej.

Gdy stosowny kod literowy nie zostanie umieszczony na zaświadczeniu lekarskim (np. - tak jak w sytuacji opisanej w pytaniu - na wniosek ubezpieczonej, na co pozwala art. 57 ust. 2 ustawy zasiłkowej), podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru jest odrębne zaświadczenie stwierdzające stan ciąży, sporządzone przez lekarza na zwykłym druku.

Jeżeli świadczenie chorobowe zostało wypłacone w wysokości 80% lub - za okres pobytu w szpitalu - 70% podstawy wymiaru, ubezpieczonej, która urodziła dziecko, przysługuje wyrównanie zasiłku chorobowego do wysokości 100% podstawy wymiaru.


Wyrównanie świadczenia chorobowego następuje na wniosek ubezpieczonej po przedłożeniu stosownego zaświadczenia lekarskiego.


Zgodnie jednak z wyjaśnieniami ZUS, zawartymi w komentarzu do ustawy zasiłkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, płatnik składek dokonuje stosownego przeliczenia świadczenia oraz wyrównania jego wysokości na wniosek ubezpieczonej, po przedłożeniu zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego stan ciąży w okresie niezdolności do pracy.

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

grudzień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.