zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 35 (970) z dnia 10.12.2017

Wypłata zasiłku chorobowego dla przedsiębiorcy

Przedsiębiorca od kilku miesięcy prowadzi działalność gospodarczą, podlegając z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu. We wrześniu 2017 r. przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego i w październiku 2017 r. zachorował. Czy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy, jeśli przedsiębiorca udokumentuje wcześniejszy, 10-letni okres pracowniczego ubezpieczenia?

Nie. Prawo do zasiłku chorobowego przedsiębiorca nabędzie nie wcześniej niż od 91. dnia podlegania ubezpieczeniu chorobowemu z działalności.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, objęta obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, ma prawo przystąpić do ubezpieczenia chorobowego na zasadzie dobrowolności. Obowiązuje ją dłuższy okres wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego, tj. co najmniej 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (tzw. okresu wyczekiwania).

Do okresu wyczekiwania wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego. Tak stanowi art. 4 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368), dalej: ustawy zasiłkowej.

Prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia niezdolności do pracy, bez względu na długość okresu ubezpieczenia chorobowego, przysługuje w przypadkach wymienionych w art. 4 ust. 3 ustawy zasiłkowej, tj.:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
     
  • jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
     
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
     
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji,
     
  • funkcjonariuszom Służby Celnej, którzy przyjęli propozycję pracy na podstawie art. 165 ust. 7art. 167 ust. 2 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. - Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej i stali się pracownikami w jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej.

Jeśli chodzi o wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego, to uprawnia on do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego, ale wyłącznie osoby podlegające obecnie obowiązkowo temu ubezpieczeniu. Tymczasem Czytelnik, jako przedsiębiorca, podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie.

Wcześniejszy okres ubezpieczenia chorobowego (zarówno obowiązkowego, jak i dobrowolnego) mógłby zostać wliczony do okresu wyczekiwania tylko wówczas, gdyby przerwa między ostatnim a bieżącym okresem ubezpieczenia chorobowego wyniosła nie więcej niż 30 dni. W przedstawionym przypadku od początku prowadzenia działalności do dnia poprzedzającego przystąpienie do ubezpieczenia chorobowego upłynęło kilka miesięcy. Jeżeli więc niezdolność do pracy z powodu choroby będzie trwała nadal, to ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku chorobowego najwcześniej od 91. dnia ubezpieczenia chorobowego.

Przykład

Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą od 2 maja 2017 r. i od tego dnia podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu. Wcześniej, do końca kwietnia 2017 r., przez 10 lat był zatrudniony na podstawie umowy o pracę (podlegał obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu). Do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z działalności przystąpił od 1 września 2017 r. i był niezdolny do pracy z powodu choroby od 31 października do 29 listopada 2017 r. (30 dni). Przedsiębiorca nie nabył prawa do zasiłku chorobowego za cały udokumentowany okres choroby.

Okres 90 dni wyczekiwania upłynął 29 listopada 2017 r., zatem przedsiębiorcy może przysługiwać prawo do zasiłku chorobowego z tytułu ewentualnej choroby trwającej od 30 listopada 2017 r.

Dodajmy, że gdyby niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do lub z pracy, to prawo do zasiłku chorobowego przysługiwałoby bez okresu wyczekiwania. Również wypadek przy pracy uprawniałby do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na czas trwania tego ubezpieczenia (nawet gdyby zainteresowany nie przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). Bez okresu wyczekiwania przedsiębiorca jest również uprawniony do wypłaty zasiłku opiekuńczego i zasiłku macierzyńskiego.

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Chcesz wiedzieć więcej, skorzystaj z Portalu Podatkowo-Księgowego www.gofin.pl
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.