zasiłek chorobowy, zasiłek macierzyński, zasiłek opiekuńczy, świadczenia rehabilitacyjne, świadczenia rodzinne
lupa
20 stycznia 2017 r. (piątek) mija ostateczny termin zmiany formy opodatkowania na 2017 r. przez podatników PIT prowadzących działalność gospodarczą20 stycznia 2017 r. (piątek) mija ostateczny termin wyboru/rezygnacji z kwartalnego ryczałtu ewidencjonowanego20 stycznia 2017 r. (piątek) mija ostateczny termin wyboru/rezygnacji z ustalania przychodu z wpłat na poczet dostaw towarów i usług20 stycznia 2017 r. (piątek) mija ostateczny termin złożenia PIT-6 na 2017 r.20 stycznia 2017 r. (piątek) mija ostateczny termin wyboru na 2017 r. podatku liniowego przez podatników prowadzących działy specjalne produkcji rolnej23 stycznia 2017 r. (poniedziałek) mija ostateczny termin zawiadomienia o zaprowadzeniu podatkowej księgiLimit przychodów za 2016 r. uprawniający do ryczałtu ewidencjonowanego w 2017 r. wynosi 1.074.400 zł (czytaj)
Zamknij
A A A

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (775) z dnia 10.07.2012

Zasiłek chorobowy za okres pobytu w sanatorium uzdrowiskowym

Otrzymaliśmy pismo informujące, że pracownik przez cały miesiąc będzie przebywał w sanatorium uzdrowiskowym. Zaświadczenie lekarskie zostanie wystawione w ostatnim dniu jego pobytu w placówce. Czy możemy wypłacić świadczenia chorobowe na podstawie otrzymanego pisma oraz w jakiej wysokości, jeżeli pracownik ma ukończone 52 lata?

Pismo informujące o pobycie pracownika w sanatorium uzdrowiskowym nie jest dowodem do wypłaty świadczeń chorobowych. Dowodem do wypłaty wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego jest wyłącznie zaświadczenie lekarskie wystawione przez upoważnionego lekarza na druku ZUS ZLA (ewentualny pobyt w szpitalu lekarz określa w polu 14 tego zaświadczenia).

Tak stanowi art. 53 ust. 1 ustawy zasiłkowej.

Z pytania wynika, że pracownik przebywa w sanatorium uzdrowiskowym, natomiast przepisy ustawy zasiłkowej nie wymieniają pobytu w sanatorium jako okresu, za który zasiłek chorobowy przysługuje w innej wysokości. Dlatego, w zakresie uprawnień do świadczeń chorobowych, pobyt w sanatorium nie jest traktowany jak pobyt w szpitalu.

Zakładając więc, że jest to pierwsza niezdolność do pracy tego pracownika w roku kalendarzowym, za pierwsze 14 dni pobytu w sanatorium przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe w wysokości nie niższej niż 80% podstawy jego wymiaru. Zasiłek chorobowy począwszy od 15 dnia niezdolności do pracy (do zakończenia limitu 33 dni w roku kalendarzowym) również przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru.

Gdyby pracownik przebywał w szpitalu, to zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru przysługiwałby od 34 dnia choroby (pracownik ma 52 lata).

www.Zasilki.pl - Zasiłek chorobowy:

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.ZasilekChorobowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych
Promocje w prenumeracie na 2017 rok - www.sklep.gofin.pl
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

styczeń 2017
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
Vademecum kadrowego - kompleksowo opracowane zagadnienia z prawa pracy
Rozliczanie wynagrodzeń. Składki ZUS. Zasiłki. Świadczenia. Premie
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60